Melyik fémről van szó? (kémia)


Egy fémet 3nemfémes elemmel reagáltatunk, a következő eredményhez jutunk: egyik vegyület halogénnel való reakcióval jött létre 34,46 tömeg% fémet tartalmaz, másik vegyület a fém elégetésével keletkezik 70tömeg% fémet tartalmaz. A harmadik vegyület fém és kén reakciója 63,63tömeg% fémet tartalmaz.

Melyik fém és melyik halogén szerepel benne? Milyen oxidációs számokkal fordul elő a fém az egyes vegyületekben?


2011. ápr. 9. 12:10
 1/4 anonim ***** válasza:
A fém oxidjának 30 tömeg%-a oxigén. Ismered az oxigén molekulatömegét, innen kiszámíthatod, hogy 1 mól oxigén mekkora tömegű fémmel reagált. Ezután megkeresed tömegszám alapján a lehetséges jelölteket a periódusos rendszerben; a jelöltek az 1, a 2 és a 3 oxidációs számhoz tartoznak. Ezután tekinted a másik két reakciót. A kénes egyenletből hasonlóan kapsz három jelöltet, amiket összevetsz az oxigénes jelöltekkel. Ha még mindig több lehetőséged van, akkor a jelölteket reagáltatod a halogénekkel, és megkeresed közülük azt, amire a feladat szerzője gondolt. Ha közben elfogytak a jelöltek, akkor további oxidációs számokat nézel 4- től 7-ig, bár ezek nem nagyon fordulnak elő. Ekkor azt is ellenőrizned kell, hogy az adott fém átmeneti-e, és valóban lehet ilyen az oxidációs száma.
2011. ápr. 9. 13:12
 2/4 anonim ***** válasza:
Változó oxidációs számokkal bonyolultabb a helyzet, itt nem vetheted össze az egyenleteket egymással, csak megoldogatod külön-külön őket, és reméled, hogy lesz közös megoldás.
2011. ápr. 9. 13:14
 3/4 anonim ***** válasza:

Vas Fe Fe+S = FeS 56 + 32 = 88


Fe = 56/88 S = 32/88

2011. ápr. 9. 13:33
 4/4 Tom Benko ***** válasza:

A fémből 70 g lép reakcióba 30 g oxigénnel, ebből egyenes arányossággal kapjuk, hogy 8 g oxigénnel 18,67 g fém reagál. Ugyanennyi reagál 1 mól halogénnel, valamint tudjuk megint a tömegviszonyokat, ebből a halogén moláris tömege is megkapható.

Az elemek félannyi oxigénnel reagálnak, mint klórral, így felírhatjuk az egyenleteket:

\frac{2M}{2M+16x}=0,7 (feltételezvén, hogy Me\_2O\_x az összegképlet)

\frac{M}{M+71x}=0,3446 (mert így az összegképlete az előzővel összhangban MeCl\_x).

Megoldva M=56g/mol és x=3, azaz FeCl\_3, Fe\_2O\_3 és Fe\_2S\_3 a vegyületek.

2011. ápr. 9. 14:12