Valaki segítene Baradlay Jenő, Ödön, vagy Richárd életét kb 1-2 oldalban leírni, hogyan kezdjek hozzá?
Én leírom neked mindhárom fiú életútját és jellemzését. Ezt a szöveget a profik fogalmazták:
Baradlay Ödön:
A három Baradlay fivér közül a legidősebb, akit apja, Baradlay Kazimír halála után anyja hazahívta, és ő azonnal a tél közepén megindult Szentpétervárról, ahol az apai akaratnak megfelelően diplomáciai gyakorlatát töltötte. Jó barátja, Ramiroff Leonin testőrhadnagy elkísérte a határig, üldöző farkasokkal küzdöttek meg, a beszakadt folyó jege alól menekültek ki. Hazaérve átvette apja főispáni hivatalát, és vezetője lett a megye reformpárti, radikális erőinek. Anyja egyetértésével feleségül vette a pap leányát, Lánghy Arankát, régi szerelmét, akitől apja eltiltotta. A márciusi napokban még Bécsben is gyújtó szónoklatot tartott; a szabadságharc idején szabadcsapatot állított ki, majd mint kormánybiztos működött a forradalmi hadseregnél. Budavár ostrománál az elsők közt hatolt a várba. Világos után menekülni próbált, majd inkább hazatért családjához, hogy ott várja be a hadbírósági idézést. Az meg is jött, de névcsere folytán öccsének, Jenőnek címezve. Jenő pedig bátyja nevében állta a tárgyalást és elszenvedte a golyó általi halált. A három fiú közül Ödön a politikus alkat, a forradalmár, aki a kezdetektől öntudatosan a hazáért tevékenykedik. Emellett a kardnak is embere, a legjobbakkal vetélkedik a csatákon. Ideális képviselője a reformkori nemesség legjobbjainak, akik önérdekükre nem tekintve, hősiesen kitartottak a nemzet ügye mellett a legvégsőkig.
Baradlay Richárd
A három Baradlay fivér közül a második, akit apja nyolcéves korában katonaiskolába adott. A bécsi huszárezrednél hadnagyként szolgált, amikor a forradalmi események a császári fővárosra is ráköszöntöttek. Ezredével sikeresen működött közre a rendfenntartásban, és a hivatásos katona fölényével nézett le a nemzetőrökre és a diáklégióra. Meg is maradt volna a rend és a császári ház hűségén, ha anyja októberben rejtekúton és álöltözetben be nem hatol Bécsbe, s meg nem győzi fiát, hogy a szabadságáért küzdő Magyarországon a helye. Richárd huszárcsapatával együtt kalandos, nyaktörő úton kűzdötte át magát a Kárpátokon keresztül, végigkűzdötte a szabadságharc csatáit, részt vett Budavár ostromában. Világos után Haynau fogságába esett, és a halálos ítéletet várta, amikor a véreskezű táborszernagy szeszélyes döntése folytán kegyelmet kapott. Bécsbe sietett, hogy kiszabadítsa a Plankenhorst házból szerelmes menyasszonyát, Liedenwall Editet, és feleségül vette. Számításon felül tetemes hozományhoz is jutott. Felkutatta és magához vette vitéz ellenfelének, Palvicz Ottónak szomorúan kallódó fiát, s a maga gyerekeivel együtt nevelte fel, bár ezért csak hálátlanságot kapott viszonzásul. Richárd jellemének alapkészlete a katona erényein kívül a makulátlan becsület, büszkeség, lovagiasság, egyenesség és a ronthatatlan jó kedély. Nem aulikus érzelmű, mint apja kívánta volna látni, de a forradalommal sem igazán rokonszenvez. Nem politikus alkat, hanem katona, akit becsületén kívül a parancs irányít. Rajongva szeretett anyjának a szava, majd saját egyszerű huszárainak s utóbb Ödön bátyjának a példája ébreszti rá, hol a helye és mi az igazi kötelessége, s attól fogva nincs nála bátrabb és önfeláldozóbb katonája a szabadságharcnak.
Baradlay Jenő:
A három Baradlay fivér közül a legkisebb, aki apja akarata szerint hivatalnoki pályára lépett a bécsi kancellárián. Eszével, szorgalmával és alkalmazkodó természetével szépen haladt; közben megbabonázva forgolódott az előkelő és szép Plankenhorst Alfonsine körül. A forradalmi időszakban is csak ábrándos érzelmei kötötték le, s a honleányt játszó baronessz iránt egyre nőtt benne a rajongás. Már a kézfogójuk napja is ki volt tűzve, amikor Jenőért eljött anyja, s a becsület nevében meggyőzte, hogy ott kell hagynia a rá váró méltatlan karriert és a még méltatlanabb házas kapcsolatot. Jenő hazatért anyjával Nemesdombra, és vele meg sógornőjével és annak gyermekeivel maradt, a közélettől magát távol tartva a szabadságharc végéig. Akkor névtévesztés (Edmund - Eugen) folytán őhozzá került a bátyjának címzett hadbírósági idézés, s ő önként jelentkezett Ödön helyett A bíróság előtt magára vállalt minden vádat, és bátran állt a kivégző osztag elé. A mesés, mítikus felhangokkal csengő romantikus regényeposzban Jenő a "legkisebb királyfi". Anyjának (és még rideg apjának is!) legkedvesebb fia, aranyszívű, naiv, gyönge egészségű, rövidlátó, sebezhető lelkű gyermek. Kész játékszere a szép nő ármányának, az atyai jóságot színlelő Rideghváry Bencének. Lelkében nem lángol hazafiúi lelkesedés, sem közéleti ambíció, katonai tettekre testileg is alkalmatlan. Ám az ő számára is eljön a pillanat, amikor lelki nagyságát megmutathatja, amikor még bátyjainál is nagyobb hőssé emelkedik, hisz olyan ügyért adja életét, amelynek sikerében nem is hitt soha.
Remélem segítettem! Jó házifeladat írást! ;)
4-es
Ez az oldal teljesen ingyenes. Akkor most miért kelljen pénzt adnia a válaszért?
Igen,az író írt egy könyvet a Baradlay testvérek életéről,mert akart és szerette csinálni.Nem azért írta,mert az iskolában egy tanár azt mondta hogy csinálja meg és kész.A világon senki se mondta,hogy írjon könyvet.A kérdező csak azért írja meg ezt a néhány oldalt,mert egy tanárja azt mondta. És ennyi. Se azért,mert szeret írni,se azért,mert könyvkiadónál ki szeretné adni,csak azért írja,mert a tanár azt mondta. És az összes indok és motiváció itt kifullad. Valószínűleg ha annyira szeretne olvasni akkor elolvasta volna. De nem olvasta el,így megkérdezte. Ami ennek az oldalnak a feladata,a kérdezés.
Szia! Látom "kicsit" elvagyok késve a válasszal, de leírom, hogy a legközelebb idetaláló embereknek is segítsek. Egy szereplő jellemzését legjobban így lehet leírni:
-először is a pozíciója. Milyen szerepet tölt be?
-bev. a könyv/regény, stb. elején milyennek ismerjük meg (itt inkább belső tulajdonságok jöhetnek szóba)
-külső tulajdonságok
-belső tulajdonságok( szerintem ha lehet itt is érdemes az elejétől kezdeni és szép sorban haladni)
(-személyes vélemény-ez igazából nem szükséges, csak kitölti a teret ha nincs meg a megadott szó/mennyiség)
ÉLETút leírása:
-az első fontosabb tettét,cselekedetét meg lehet említeni, és lehet úgy építeni(például Baradlay Ödön esetében: A farkaskaland alkalmából megismerjük Ödön viselkedését. Már itt is megmutatja, hogy önfeláldozó, bátor és tettrekész. Ezen tulajdonsága a könyv során sem változik....)
-ha nincss a könyv/regény.... elején fontosabb tette, akkor kisseb részletekben kifejtheted ezeket a "kisseb" storykat, míg nem "jön egy nagy"
Ha valaki nem érti, előre is bocsi. Nem vagyok jó ebben az életút/jellemzés dologban,de remélem valamit azért tudtam segíteni. Ja és a helyesírási hibákért bocs, én is most írom a jó kis jellemzést, és már este van nekem:/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!