Szvandaaa kérdése:

Matematika. Hogyan oldjam meg :D?


Két kérdésem is lenne...


*Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 12. Ha a számjegyeit felcseréljük, akkor 18-cal nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám?


*Vasúti kocsikon cukorrépát szállítanak. Ha egy kocsira 15,5 tonna terhet raknak, akkor 4 tonnát nem tudnak berakni. Ha viszont egy kocsira 16,5 tonna cukorrépát raknak, akkor a kocsik megtöltéséhez még 8 tonna teher kellene. Hány vasúti kocsit állítottak be és hány tonna cukorrépát kellett elszállítani?


Válaszaitokat előre is köszönöm :) !


2011. márc. 12. 18:47
 1/8 anonim ***** válasza:

Legyen a két számjegy

a, b


Ezek összege

a + b = 12

Ezekkel az eredeti szám értéke

10a + b

A felcseréléssel kapott szám értéke

10b + a

A feltétel szerint

(10b + a) - 18 = 10a + b

Zárójel felbontás, összevonás után maradó egyenlet

b - a = 2

Mellévéve az

a + b = 12

egyenletet, a kettőből megkapod a megoldást.

2011. márc. 12. 19:05
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Az első egy egyenletrendszer:

x+y=12

10x+y=10y+x+18 ---> 9x=9y+18 ---> x=y+2 (ezt visszaírom az első egyenletbe)

y+y+2=12

y=5 és x=7

Tehát a szám az 57.


Második: egy egyenlet

15,5x+4=16,5x-8

x=12

2011. márc. 12. 19:08
 3/8 anonim válasza:

kétjegyü szám szemjegyeinek összege:

egyesével írd fel öket egy lapra, nincs sok változata:

3-9

4-8

5-7

6-6

7-5

8-4

9-3


A feladat azt kéri hogy add meg azt amelyik felcserélt számpárok különbségénél 18-at ad. A 66-ot kizárhatod

39-93= sok

84-48=

75-57=

Több lehetőség nincs. Itt megkapod a megoldást.


A második feladatot is nemsokára küldöm.

2011. márc. 12. 19:18
 4/8 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a megoldásokat :) ! Megértettem & tényleg sokat segítettetek!!!
2011. márc. 12. 19:40
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha

x - a kocsik száma,

V - az elszállítandó mennyiség, akkor mivel az elszállítandó mennyiség állandó

x*15,5 + 4 = x*16,5 - 8

Ebből

x = 12

======

a kocsik száma.

A elszállítandó mennyiség

V = 12*15,5 + 4

V = 190 t

=======

2011. márc. 12. 20:22
 6/8 A kérdező kommentje:
Ááááá :D ! Köszi!!!! Az utolsó nekem is kijött, csak nem voltam biztos benne :) ! Így mostmár jobb ;) !
2011. márc. 12. 20:25
 7/8 anonim ***** válasza:
Te jó Isten! Hányadikban fogok ilyeneket tanulni?
2011. márc. 13. 10:49
 8/8 A kérdező kommentje:
Elvileg 10. :D ! Mi csak most ismétlünk az érettségire... De emészt a tudat, hogy nem remekelek XD ! Bár mostmár térnek vissza az emlékek... :D
2011. márc. 13. 10:57