Hogyan lesz ebből három ketted? (Exp)


Az eredeti egyenlet


3sqrt3*2^x-sqrt8*3^x=0


odáig jutottam vele, hogy


3sqrt3/2sqrt2 = (2/3)^x


De innen hogyan tünnek el a gyökök?


2011. márc. 3. 18:46
 1/4 anonim ***** válasza:

3*√3*2^x = √8*3^x

(2/3)^x = (2√2)/(3*√3)

A jobb oldal

2/3*(√2/√3) = 2/3*√(2/3) = 2/3*(2/3)^1/2 = (2/3)^(1 + 1/2) = (2/3)^(3/2)

Tehát

(2/3)^x = (2/3)^(3/2)

x = 3/2

======

2011. márc. 3. 19:03
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy másik útvonalat is mutatok.

3*√3*2^x = √8*3^x négyzetre emelve

3^3*2^(2x) = 2^3*3^(2x)

2^(2x) / 2^3 = 3^(2x) / 3^3

2^(2x-3) = 3^(2x-3)

A két oldalon különböző alapú hatványok szerepelnek, de ugyanazon a hatványon. Ez csak akkor egyenlő, ha a kitevő 0, tehát 2x-3 = 0. Innen x = 3/2.

2011. márc. 3. 19:10
 3/4 anonim ***** válasza:
Szép dolog a matematika! :-)
2011. márc. 3. 20:18
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, és izgalmas is, mint egy jó fantasy film!

Köszi a válaszokat! Zöld kéz ment!

2011. márc. 3. 20:28