Hány jó pár található a kockában?

Huszonhét egységkockából egy 3x3x3-as kockát építettünk. Két egységkocka jó párt alkot, ha legfeljebb egy közös élük van.
2011. márc. 3. 05:47
 1/4 DudoloPocok ***** válasza:

6*8 db =48 darab


A kockát alkotó egy 3x3-as lapot vizsgáljunk :

123

456

789

1-5, 2-4,2-6, 3-5, 4-8,5-7, 5-9,6-8 egységkockák élei jó párokat alkot.

van 3 ilyen párhuzamos és három erre merőleges egységkockából álló "sík", azaz összesen 6 (innen a 6*8=48)

2011. márc. 3. 08:06
 2/4 A kérdező kommentje:

A lehetséges megoldások: 256, 270, 297, 333, 351

Ezek között van a jó válasz.

2011. márc. 3. 18:11
 3/4 DudoloPocok ***** válasza:

Próbáljuk meg másként megközelíteni :


a sarkokon lévőknek 2 ilyen élük van 8 db ilyen kocka van

A sarkok közöttieknek 3 ilyen éle van : 12 darab ilyen kocka van

A lapközépen lévő kockáknak 6 ilyen éle van : 6 ilyen kocka van

Van még a kocka középén lévő kocka, annak minden éle (12)ilyen : egy ilyen kocka van


Minden kapcsolatot kétszer vettünk figyelembe.


(8*2+12*3+6*6+1*12)/2 =50

2011. márc. 3. 18:43
 4/4 DudoloPocok ***** válasza:

Az általad felsorolt lehetséges megoldások biztosan nem jók :


27 kocka 12 éllel kockánként. Ha minden él jó él lenne , akkor 27*12/2=162 ilyen pár lehetne( ennyi azonban nincs pl a külső nagy kocka élét alkotó élek nem képeznek párt)


(27*12-12*3)/2= 144-nél kevesebb pár lehet csak !!

2011. márc. 3. 18:50