Két hasonló téglatest oldalhosszainak aránya 1:3

számytsjuk ki a téglatestek felszínének, illetve térfogatának arányát


ezt a képletet kéne használni, de nem nagyon értem

V '/V= landa (köb)

T '/T= landa (négyzet)


nagyon köszönöm szépen előre is a választ. Felpontozom aki tud nekem segíteni, és értelmesen levezeti/megmagyarázza!


2011. febr. 20. 19:04
 1/1 DudoloPocok ***** válasza:

legyen az egyik téglatest oldalainak hossza : l*a,l*b,l*c


a kisebbé a,b,c


V(1)=l*a*l*b*l*c=a*b*c*l^3

V(2)=a*b*c


V(1)/V(2)=(a*b*c*l^3)/(a*b*c)=l^3


ha a felületekre felírod, akkor


T1/T2= l^2


l=lambda


azaz ha arányosan növeled az oldalhosszúságokat, a térfogat köbösen, a felület négyzetesen fog változni


példa :


ha a,b,c=1,2,3 ........... V=6 T= 28

ha a,b,c=2,4,6 (dupla) V=6*2^3=6*8=48, T=28*2^2=112

ha a,b,c=3,6,9 (3*os) V=6*3^3=162 T=28*3^2=252

ha a,b,c=5,10,15 (5*) V=6*5^3 T=28*5^2

2011. febr. 20. 19:25