Bizonyítsuk be, hogy ha a+b=1, akkor a(a^2+a+1)+b(b^2+b+1)+2ab=3(1-a^2b-ab^2).2011. febr. 20. 15:49
1/2 anonim válasza:
Végezd el a beszorzásokat és redukáld nullára az egyenletet. A következőt kell kapnod:
a^3+a^2+a+b^3+b^2+b+2ab-3+3ab^2+3ba^2=0
Még egy kicsit rendezve:
a^3+3a^2b+3ab^2+b^2+a^2+2ab+b^2+a+b-3=0
Innen vegyük észre a köböket és négyzeteket:
(a+b)^3+(a+b)^2+a+b-3=0
Mivel a+b=1 és 1^3=1 és 1^2=1, ezért ezt behelyettesítve:
1+1+1-3=0 tehát igaz.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. febr. 20. 16:15