Fizika feladathoz kérhetnék egy kis segítséget?


Maga a feladat:

a) mennyi munka szükséges az 1m élhosszúságú kocka átforgatásához sűrűsége 2600 kg/m3?

b) mekkora állandó forgatónyomaték kell a 90°-os átforgatásához?

c) ezt a forgatónyomatékot mekkora, a súlypontban ható tangenciális erő hozza létre?


az átforgatás úgy értendő, hogy a kocka egyik sarka körül 90 fokkal átforgatjuk!


Előre is köszönöm szépen!


2011. febr. 13. 20:33
 1/1 anonim válasza:

a) A befektetett munka egyenlő a test helyzeti energiájának megváltozásával a minimum és maximum között. Ez azt jelenti, hogy neked csak addig kell fizikai értelemben munkát végezned, míg a testet átbillented, utána már a gravitáció elvégzi a maga dolgát. Én sajnos nem tudom elképzelni, mit is jelenthet, hogy a sarka körül forgatod a kockát, így azt írom le, hogy az egyik éle köröl forgatod. Az analógiát majd átveszed. Szóval a test tömege m=2600 kg, vegyük a helyzeti energia nullpontját a test súlypontjában nullának (ez most a/2 magasságot jelent), a maximuma pedig az átforgatás során gyök(2)*a/2 magasságban lesz, így a befektetett munka: W=m*g*delta(h)=2600*9,81*(gyök(2)/2-1/2)*a.

b)nem szükséges állandó forgatónyomaték, mivel a megmozdítás során kell a legnagyobb erővel hatni. A gravitációs erőnek a forgatónyomatékát kell legyőzni, ami a kezdeti állapotban a legnagyobb, így talán a kérdés erre vonatkozott. Az erőkar itt gyök(2)*a/2, a ható erő erre merőleges komponense pedig m*g*sin(alfa), ahol alfa kezdetben 45° és tart nullához. (a megfelelő lapátló függőlegessel bezárt szöge.) A kettő szorzata megadja a szükséges forgatónyomatékot, az m*g*sin(alfa) pedig a szükséges erőt.( c) feladat)

2011. febr. 14. 02:56