Két szabályos játékkockát egyszerre feldobunk. Határozza meg annak a valószínűségét, hogy 11 a dobott számok összege?

Ezt hogy kell megoldani? Ha valaki tudja segítsen légyszíves. Köszönöm
2011. febr. 6. 18:58
 1/5 kanóc ***** válasza:

Össze kell számolni, hogy hány különböző kimenetele (végeredménye) lehet a dobásnak, és ezek közül hányban lesz 11 az összeg.


Összes esetek száma: 6*6=36

Kedvező esetek száma: 2 (5,6 vagy 6,5)

P = kedvező/összes = 2/36

2011. febr. 6. 19:18
 2/5 anonim ***** válasza:
Az összes esetek száma nem 36, hanem csak 18, mert a két kocka között nincs különbség. Így kedvező esetből is csak egy adódik. Természetesen így ugyanahhoz az arányhoz jutottunk, de ha érettségin pontozni kellene, nem mindegy a gondolatmenet!
2011. febr. 6. 20:14
 3/5 kanóc ***** válasza:

"mert a két kocka között nincs különbség"

Hogy a te gondolatmeneted helyes vagy az enyém, azt a feladat kis módosításával el lehet dönteni: 11 helyett legyen a dobott számok összege 10.

Ekkor szerintem a kedvező esetek: 6+4, 5+5, 4+6

Így P = 3/36 = 1/12

Szerinted viszont csak 2 kedvező eset van,

így P = 2/18 = 1/9

Na elő a kockákkal!

2011. febr. 10. 20:44
 4/5 anonim ***** válasza:
Öhm, bocsika, de az összes eset 10, mert 3-tól 12-ig alakulhat a dobott számok összege. AZ esély pedig 10%, mert ebből a 10 esetből csak egy lehetséges módon alakul a 11.
2011. febr. 13. 12:45
 5/5 kanóc ***** válasza:
Az észrevétel jogos, már ami a kockák megkülönbözhetetlenségével kapcsolatos következetes gondolkodást illeti. Ebben a modellben a valószínűség valóban 10%. De tudni való, hogy két valódi dobókocka viselkedését ez a modell nem jól modellezi, vagyis valódi kockákat sogáig dobálva általában nem 10% lesz a keresett gyakoriság.
2011. febr. 13. 19:39