9-ES MATEK, Hétfőre KELLENE. TUD SEGÍTENI VKI?


Az első feladatról belinkelek egy képet. Pici, de remélem látjátok.


A feladat pedig így szól:

8 település egy egyenes országút mentén helyezkedik el a következő sorrendben: A, B, C, D, E, F, G és H. Bizonyos települések közti távolságot ismerünk,ezeket a táblázat tünteti fel.Az első oszlop 4. mezőjében álló 28 pl. azt jelenti, hogy az A és D települések távolsága 28 km.

Határozd meg a távolságokat a szomszédos települések között!


2. feladat


Valaki egy négyzetet a következőképpen díszített ki. Először 9 kis egybevágó négyzetre osztotta, majd első lépésként beszínezte a középső négyzetet. Másodszor a megmaradó 8 kis négyzet mindegyikét 9 egybevágó, ég kisebb négyzetre osztotta, és mindegyikben beszínezte a középső kis négyzetet. Ezt az eljárást végül is ötször hajtotta végre. Hányadrészét színezte be az eredeti négyzetnek?


Tudom, nem egyszerűek, ezért ha vki válaszol, nagyon köszönöm előre is!

(már feltettem egyszer ezeket a kérdéseket, válaszoltak is, de nem értettem sajnos...)


2011. febr. 4. 21:51
 1/7 anonim ***** válasza:
Az elsőhöz a link lemaradt.
2011. febr. 4. 22:11
 2/7 anonim ***** válasza:

1: először az 1/9-edét színezte be


2: az 1/9-nek is az 1/9-edét, de ebből 8-at -> 1/9*1/9*8=8/81


3: megint az 1/9-edét vesszük, úgyhogy mnostmár 1/9*1/9*1/9=1/729

még ezt meg kell szoroznunk a beszínezett négyzetek számával: a 8 négyzetet 9 felé osztottuk, így lett 9*8=72 kisnégyzet, de ebből 8-at az előbb már kiszíneztünk -> maradt 72-8=64

3. lépésben 64*1/729


4:(1/9)^4=1/6561

megint az előző lépésből indulunk ki, vagyis 64 négyzete osztottunk megint 9 felé, de ebből már 64-et beszíneztünk -> 64*8=512 (észreveheted, hogy mindig 8-cal kell beszorozni, az előző lépésben színezettek számát)

4. lépésben 512*1/6561


5: (1/9)^5*512*8=1/59049*4096=4096/59049


Most már csak össze kell adni a törteket:

1/9+8/81+64/729+512/6561+4096/59049=26281/59049

2011. febr. 4. 23:07
 3/7 DudoloPocok ***** válasza:

A második feladathoz


1 lépés 1/9 rész

2.lépés (8/9)*1/9 rész

3. lépés (8/9)^2*1/9 rész



5 lépés (8/9)^4*1/9 rész


mint látható ez egy mértani sorozat, aminek az első tagja a(1)=1/9 és q=8/9


egy mértani sor összege : S(n)=a(1)*(g^n-1)/(q-1)


S=1/9*((8/9)^5-1)/(8/9-1))=1-(8/9)^5=0,4451


/ ha végtelenszer csinálod meg a műveletet S= 1 /

2011. febr. 5. 09:29
 4/7 A kérdező kommentje:

tényleg: a link:

[link]

2011. febr. 5. 15:53
 5/7 A kérdező kommentje:
köszi, most már értem! aranyosak vagytok. Akkor már csak 1 feladat van, amihez végre belinkeltem a képet. Köszi!
2011. febr. 5. 15:55
 6/7 anonim ***** válasza:

Megnéztem, nekem ez jött ki:

[link]

Másnak is ez lett a megoldás? Kicsit bizonytalan vagyok...

Kell hozzá magyarázat, vagy innentől rá tudsz jönni egyedül is?

2011. febr. 5. 18:57
 7/7 A kérdező kommentje:
Sztem jó, de az első egy-két lépést leírnád, hogy kezdtél neki? Mert én is megoldottam, de vhol elcsúsztam, és kíváncsi vagyok, ugyanúgy kezdtünk-e neki. De ezt is nagyon köszönöm!
2011. febr. 5. 19:02