Segít valaki? Szükségem lenne rá (hetedik osztály, matek)


A feladat a következő: a kutyamenhelyen lévő kutyák 20%-ának találtak gazdit hétfőn. Kedden a maradék 25%-ának, szerdán a maradék harmadának, csütörtökön pedig a maradék 1/2- részének. Pénteken már csupán 8 kutya volt a menhelyen. Melyik napon vitték el a legtöbb kutyust?

Szerintem negyven kutya van, és minden nap ugyan annyi ( 8)kutyát vittek el, de nem tudom hogy jutottam el erre az eredményre. Segítene valaki egyenletbe felírni?

Előre is köszönöm :)


2011. jan. 27. 20:53
 1/7 anonim ***** válasza:
Sztem jó a megoldásod. :)
2011. jan. 27. 21:00
 2/7 anonim ***** válasza:
Jó a válaszod-nekem is ez jött ki. Nagyon egyszerű: a keddi maradék 80%, annak a 25%-a ( =negyede) szintén 20.marad 60% szerdára, aminek a harmada ugyancsak 20%. Csüt.-re marad 40%, aminek a fele ismét 20%. Péntekre maradt 20%, ami 8 kutyus. 8x5 pedig 40.
2011. jan. 27. 21:02
 3/7 anonim ***** válasza:
egyenletben nem tudnám felírni. :D
2011. jan. 27. 21:07
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek, de nekem az egyenletre lenne szükségem :(
2011. jan. 27. 21:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Kutyák száma =x

Hétfőn elvittek:0,2x

Kedden:(x-0,2x)*0,25=0,8x*0,25=0,2x

Szerdán:(x-0,2x-0,2x)/3=0,6x/3=0,2x

Csütörtök:(x-0,6x)/2=0,4x/2=0,2x

péntek:x-0,8x=8

0,2x=8

2011. jan. 27. 21:11
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönööm :) ♥♥
2011. jan. 27. 21:23
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha egyenlet kell, ám legyen. :-)


Legyen

N0 - a kutyuk száma induláskor

p1, p2, p3, p4 - az aktuális létszámból naponta elvitt kutyák száma %-ban

n - a naponta elvitt kutyák száma

N - a nap végén megmaradt kutyák száma

m - a maradék ebek száma 4 nap után

N0 = ?


Az első nap

elején van

N0

elvisznek

n1 = N0*p1 darabot

marad

N1 = N0 - N0*p1

N1 = N0(1 - p1)


A második nap

elején van

N1

elvisznek

n2 = N1*p2

n2 = N0(1 - p1)*p2 darabot

marad

N2 = N1 - N1*p2 = N1(1 - p2)

Az N1 értékét behelyettesítve

N2 = N0(1 - p1)(1 - p2)


A harmadik nap

elején van

N2

elvisznek

n3 = N2*p3

n3 = N0(1 - p1)(1 - p2)*p3 darabot

marad

N3 = N0(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)


A negyedik nap

elején van

N3

elvisznek

n4 = N3*p4

n4 = N0(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)*p4 darabot

marad

N4 = N0(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)(1 - p4)


Ez a mennyiség a feladat szerint egyenlő a megmaradt kutyák számával

N4 = m

vagyis

m = N0(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)(1 - p4)

így

N0 = m/[(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)(1 - p4)]

============================

vagyis ezzel a képlettel lehet kiszámítani a kutyák kezdő létszámát.


A megadott értékeket behelyettesítve

a 4-ik nap végén

N4 = 0,2*N0

vagyis a kutyák 20%-a maradt meg.

ezért

0,2*N0 = 8

tehát

N0 = 40

======

kutyu volt kezdetben.


A naponta elvittek száma

n1 = N0*p1 = 40*0,2

n1 = 8


n2 = N0(1 - p1)*p2 = 40(1 - 0,2)*0,25

n2 = 8


n3 = N0(1 - p1)(1 - p2)*p3 = 40(1 - 0,2)(1 - 0,25)*(1/3)

n3 = 8


n4 = N0(1 - p1)(1 - p2)(1 - p3)*p4 = 40(1 - 0,2)(1 - 0,25)(1 - 1/3)*0,5

n4 = 8

pontosan úgy, ahogy kiszámoltad.


Remélem, hogy a terjedelmessége ellenére is érthető a levezetés. :-)


DeeDee

**********

2011. jan. 28. 04:02