Valószínűségszámításban lenne szükségem segítségre. Hogy kell ezt megoldani?

Egy urnában 3 piros, 4 fehér és 5 zöld golyó van. Visszatevés nélkül kivesszük egyesével sorban mindet. Mennyi a valószínűsége, hogy legalább két fehéret húzunk egymás után?
2011. szept. 1. 17:03
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nézzük úgy, hogy mely esetekben NEM lesz egymás után két fehér.


Az, hogy piros vagy zöld van valahol, az mindegy, az a lényeg, hogy nem fehér. Szóval nyugodtan tekinthetjük úgy, hogy van 4 fehér és 8 barna golyónk. Ennek sorrendje 12!/(4!·8!)=495 féle lehet (ismétléses permutáció).


Az, hogy a fehér után biztos nem fehér jön, elérhetjük úgy, hogy minden fehérhez odaragasztunk egy barnát. Így lesz 4 párunk meg 4 barnánk. Ezeknek 8!/(4!·4!)=70 féle sorrendje lehet.


Viszont azt, hogy a fehér után ne jöjjön fehér, még ezen kívül úgy is elérhetjük, hogy az egyik fehéret a sor végére tesszük, és lesz 3 párunk meg 5 barnánk (meg egy fehérünk a végén). Ezeket 8!/(3!·5!)=56 féle sorrendben húzhatjuk.


Tehát annak a valószínűsége, hogy NINCS két fehér egymás után:

(70 + 56) / 495 = 14/55


Annak valószínűsége, hogy lesz a kihúzottak között legalább 2 fehér egymás után: 1 - 14/55 = 41/55 = 74,55%

2011. szept. 1. 19:28
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget. Így már teljesen értem. Ez a baj mindig, hogy a magyarázat után már annyira egyértelmű, de hozzálátni meg nem nagyon tudok.
2011. szept. 2. 18:32