Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki tud nekem ezekbe a...

Valaki tud nekem ezekbe a kérdésekbe segiteni?

Figyelt kérdés
fogalmazd meg a könyv szó jelentését.
2011. jan. 26. 16:38
 1/8 A kérdező kommentje:
melyek voltak az irás legelső anyagai?
2011. jan. 26. 16:39
 2/8 A kérdező kommentje:

mi váltotta fel az ékirást?

hol keressük a szó értelmét,ha a keresett szó idegen eredetű szó?

2011. jan. 26. 16:44
 3/8 A kérdező kommentje:
hol épült fel az ókor első jelentős könyvtára?
2011. jan. 26. 16:56
 4/8 A kérdező kommentje:
léci segitsen valaki az A osztály elen lesz verseny és már 9 éve állandóan lealázák az osztályunkat
2011. jan. 26. 17:04
 5/8 anonim ***** válasza:

Hát, én írtam egy rövid kis dolgozatot az írás fejlődéséről, bemásolom, hátha segít valamit:

Az írás kialakulása, fejlődése


Az írás az ókori Keleten i.e. 3000 körül kezdett kialakulni. Az írás kialakulása az állam kialakulásához is köthető, mivel számos funkciója elengedhetetlen volt az állam egységes működéséhez.

Szükséges volt, a törvények lejegyzéséhez, vagyis az állam irányításához. A gazdaságban is segítségre volt, mivel le kellett jegyezni a terméseket, az adót, és a kereskedelem fejlődését. Kulturális szempontból is jól jött az írás fejlődése, hiszen az egyik legrégebbi írásos emlékünket, a Gilgames-eposzt is le kellett jegyezni, különben elveszett volna az évezredek során. Kultikus, vagyis vallási funkciói is voltak, lássuk példának az egyiptomi fáraók sírjában a sírfeliratokat.

Az írásnak- a mai napig is- rengeteg típusa van. Mezopotámiában például ékírást használtak, amit úgy kell elképzelni, hogy háromszög végű botokkal írtak agyagtáblákra, a fontosabb szövegeket ki is égették. Egyiptomban a hieroglifákat először kövekre, majd később papiruszra jegyezték fel. Kínában szóírást használtak, amit csontra, bambuszlapokra és bronzedényekre írták fel. Föníciában pedig hangjelölő betűírást használtak.

Az írás fejlődése során egyre csak egyszerűsödött. Vegyük csak példának Egyiptomot. Ott kezdetben hieroglif írást használtak, majd megjelent (főként a papoknak a hieratikus, a népnek pedig a demokratikus írás. Vagy még egy jó példa Mezopotámia. Ott kezdetben képírást használtak (ami valljuk be elég körülményes volt), majd áttértek a szóírásra,ebből fejlődött ki később a szótagírás.

2011. jan. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 DudoloPocok ***** válasza:

[link]


itt van írástörténet is olvasd el !

2011. jan. 26. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 DudoloPocok ***** válasza:
2011. jan. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi!!!!!!:):)
2011. jan. 28. 17:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!