Igazságos Ignác vagyonát három fia között 8:7:6 arányban kívánta szétosztani. Igazságos Ilona megváltoztatta férje akaratát, és a vagyont végül 7:6:5 arányban osztotta szét fiaik között?

Az egyik fiú megsértődött, mert így ő 100 arannyal kevesebbet kapott. Hány aranyat kapott volna eredetileg a legidősebb fiú, ha mindkét szétosztásnál neki jutott a legtöbb, és a legfiatalabbnak a legkevesebb arany?
2011. jan. 24. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:

Képzeld el az arányokat úgy, hogy először egyenlő részekre osztják az örökséget, és abból adnak ki valamennyit! Ezután törtekkel kell számolnod.

Számítsd ki a törtrészeket mindkét estben, hasonlítsd össze a törteket, és döntsd el, hogy melyik fiú kapott kevesebbet! Ezután vond ki az első törtből a másodikat, és megkapod, hogy a száz arany mekora része az örökségnek. Innen már egyszerű.

2011. jan. 24. 15:45
 2/3 DudoloPocok ***** válasza:

Az első válaszolónak igaza van, de konkretizáljuk


az első estben 21, a második esetben 18 részre osztjuk a vagyont ( 8+7+6=21, 7+6+5 =18 ) legyen a vagyon x


1 fiú 8*x/21 ill 7*x/18

2 fiú 7*x/21 ill 6*x/18 itt nincs változás mindíg a vagyon 1/3-át kapja

3 fiú 6*x/21 ill 5*x/18


el kell dönteni melyik tört a nagyobb


1 fiú : 8/21 = 0.38095x ill 0,389x ő kapna többet


3 fiú : 6/21=0.2857x ill 0,2778x ő kapna kevesebbet


6x/21=5x/18+100

innen : x=12600 ez a vagyon


1 eset 2. eset


1 fiu 4800 4900

2 fiú 4200 4200

3 fiú 3600 3500

2011. jan. 24. 23:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi mindkettőtöknek!
2011. jan. 25. 17:44