Tizedikes kémia feladatok? (könnyű)


könnyűek de én képtelen vagyok... valaki segítsen. nem kell az összeset, ha nem fér bele az időbe, de együtt meg tudnátok nekem csinálni? mindenki egyet-kettőt, vagy ilyesmi. de még holnap-holaputánig kéne sajnos :S


1. Hány mol brómot addicionálhat 5.6 g etén?

2. Rajzold le és nevezd el a C4H8 összegképletű alkének konstitúciós képleteit!

3. Mi az összegképlete annak az alkénnek, amely moláris tömege 84 g/mol?

4. Hány gramm brómot addicionál 35 g pent-1-én?

5. Hány izoprénegységből épül fel a természetes kaucsuk egy molekulája, ha a moláris tömege 63.920 g/mol?

6. Rajzold le és nevezd el a C5H8 összegképletű nyílt láncú szénhidrogének konstitúciós képletét!

7. Hány gramm acetilént tartalmaz az az acetonos oldat, amely fölöslegben adott brómból 8 g-t fogyaszt el?

8. Mi az összegképlete annak az alkinnak, amelynek a moláris tömege 40 g/mol?


Ezer köszönet mindenkinek! De tényleg, nagyon köszönöm, ha segítesz!


2011. jan. 21. 16:09
 1/5 anonim ***** válasza:

Etén: CH2=CH2

Bróm: Br2

Kikeresed a relatív atomtömegeket a periódusos rendszerből.

A C 12 g/mol, a H 1 g/mol. Összeszámolod, hogy akkor egy mól etén hány gramm: 12+2+12+2=28.

5,6g/28g = x mól

Ekkor felírod a képletet amely szerint reagálnak

CH2=CH2 + Br2 = CH2Br-CH2Br

Tehát 1 mól etén 1 mól brómot addícionál. x mól pedig x mólt.



konstitúciós képlet az a pálcikás cucc, hogy melyik atom melyik másikhoz van kötve, és ezt nem tudom ide rajzolni.

alkén vagyis nyílt láncú és telítetlen vagyis van benne kettős kötés.



az alkének általános összegképlete CnH2n ahogy a fenti C4H8-on is látszik. Megnézed a C és H relatív atomtömegeit (12 és 1). Fogod a 84-et, és aszondod, hogy 84 = 12*n+1*(2n) = 14n

84/14 = n

vagyis ennyi C és kétszer ennyi H



A 4. f nagyon hasonló mint az első, annyi a különbség, hogy miután kiszámoltad x-et, azt még megszorzod a Br2 molekula tömegével. Ja és a pent-1-én így néz ki:

CH2=CH-CH2-CH2-CH3 (és ugyanúgy 1 mól Br2-t addícionál.)


egyszerre ennyi... :)

2011. jan. 21. 16:39
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen Neked. Tényleg nagyon hálás vagyok (L)
2011. jan. 21. 17:01
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

2:

Próbálj interneten keresni C4H8 constitution isomers, butene isomers vagy asonló címszóval keresgélni.

Én elsőre ennyit találtam:

[link]


5:

[link]

Itt az izoprén képlete (C5H8). A periódusos rendszerből ki tudod nézni az egyes alkotóelemeinek moláris tömegét, majd ezeket megfelelő számban összeadogatva megkapod az izoprén moláris tömegét. Ezután oszd el a 63.920 g/mol-t ezzel a számmal.


6:

[link]

[link]

De keresgélj és gondolkozz még ezen is, mert nem biztos, hogy mindet megtaláltam. Az elnevezésben pedig hagyatkozza a tankönyvi nevezéktanra.


7:

C2H2+2Br2=C2H2Br4

1 mol C2H2 2 mol brómmal reagál. Nézd meg a Br moláris tömegét, ebből és a tömegből kiszámolhatod, hogy hány mol Br fogyott a reakcióban. Ez megadja, hogy hány mol acetilén volt az oldaqtban az egyenlet alapján. Aztán kiszámolod az acetilén moláris tömegét, így ki tudod számolni a felhasznált C2H2 tömegét is.


8:

Alkánok általános képlete: CnH2n vagy ha nyílt láncú, akkor CnH2n+2.

12n+1*2n+2=40

Vagy

12n+1*2n=40

Számold ki, ahol n egész szám, az a jó megoldás. Ez alapján fel tudod már írni az összegképletet is.

2011. jan. 21. 18:38
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha abból indulok ki, hogy általános gimis osztály vagytok, akkor ezek ahhot képest nem egyszerű feladatok.

Mármint én járok faktra, úgyhogy mondjuk nekem valóban könnyű, de ha beraknám őket az osztályom elé...:D

2011. febr. 1. 20:29
 5/5 A kérdező kommentje:
:P hát pedig ezek csak a könyvből vannak.
2011. febr. 1. 20:37