Hogy kell ezt megcsinálni? Valaki Segitsen!

A, (1/2-3/4) :(6/8-1/4) =.... b, (5/3-3/5) :(-1/3-7/15) =... c, (4/5-4/3) :(1/5-1) =.... d, (10/18-3/4) :(1/9-1/2) =... e, (15/32-18/24) :(1/40-2/5) =... f, (5/12-3/20) :(13/10-1/2) =...
2011. jan. 16. 13:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Összeadásnál és kivonásnál először közös nevezőre hozod, osztásnál pedig reciprokkal szorzod.

Pl.: a) (1/2-3/4):(6/8-1/4)=(2/4-3/4):(3/4-1/4)=(-1/4):(2/4)=(-1/4)*(4/2)=-2/4=-1/2

2011. jan. 16. 13:32
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi, nagyon még mindig nemértem, le tudnád irni a többit is? légyszi? :)
2011. jan. 16. 13:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Hát az elég hosszadalmas lenne, és szerintem az a lényeg, hogy megértsd, úgyhogy nekifutok mégegyszer:

Szóval, ha két törtet ki akarsz vonni egymásból, vagy összeadni, akkor először közös nevezőre kell őket hozni. Ezt azt jelenti, hogy a nevezőnek (ami ugye a tört alsó része) ugyanannak kell lennie mindkét törtben. A közös nevezőt legkönnyebben úgy tudod meghatározni, hogy a két nevezőt összeszorzod pl.: 1/3-2/4 --> a közös nevező 3*4=12 lesz. Ha megvan a közös nevező, akkor a számlálót kell kitalálni :) Ha nézzük az előző példámat, akkor látjuk hogy az első tört esetében négyszer annyi lett a nevező, mint erdetileg, így a számlálónak is négyszer annyinak kell lennie, vagyis 1/3=4/12 Ugyanezen az elven 2/4=6/12. Most már átalakítottuk mindkét töted, úgyhogy el lehet végezni az összeadást/kivonást.

A nevező marad ugyanaz, a számlálót pedig összeadod/kivonod. Vagyis 4/12-6-12=-2/12


Osztásnál pedig az első törtet leírod mégegyszer és beszorzod a második tört reciprokával (a reciprok az, amikor megcseréled a számlálót és a nevzőt). A szorzás pedig már könnyen elvégezhető, a számlálót a számlálóval, a nevezőt a nevezővel szorzod. pl.: 2/7:3/5=2/7*5/3=2*5/7*3=10/21

2011. jan. 16. 14:01
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi mostmár asszem értem, de nemvok biztos, jók ezek az eredmények? a= -1/2 b= -4/3 c= 2/3 d= 1/2 e= 3/4 f= -7/16 ?
2011. jan. 16. 14:36
 5/5 anonim ***** válasza:
c-ig leellenőriztem, a többihez már lusta voltam :D, de addig jó volt, és ha érted az alapokat, akkor gondolom a többi is jó :)
2011. jan. 16. 14:46