Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi történik az 1-es,2-es,3as...

Mi történik az 1-es,2-es,3as jelzővonal mentén? (kép linkje lent)

Figyelt kérdés

[link]


Eutektikum kérdésköréen van egy ilyen példa, amit nem tudok megoldani. Sajnos a pdfben sincs semmi érdekes, gondoltam beírom ide, hátha valaki tud vmi okosat mondani:)

Köszi előre is!


2011. jan. 12. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:
Az 1. vonalnál van az A komponens olvadáspontja. 2. vonalnál van B komponens olvadáspontja. A létrejövő eutektikum ( könnyen olvadó) olvadáspontja pedig a 3. vonalnál van. Csak az ilyen tulajdonságú elegyeket nevezzük eutektikumnak, amelynek az olvadáspontja alacsonyabb a résztvevő komponensek olvadáspontjánál.
2011. jan. 12. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

tehát az egyes vonal mentén az A anyag megolvad és elegyedik a B anyaggal? Vagy ezt hogy tudnám megfogalmazni úgy, hogy a kérdésre adjon választ (3 külön feladat van, 1-es, 2es 3as jelzővonal, és az szerintem kevés, hogy az 1es jelzővonalnál van pl az A anyag olvadáspontja.)

Ha ebben is tudnál segíteni nagyon megköszönném (azt is:P)

2011. jan. 12. 23:31
 3/3 anonim ***** válasza:

Az eutektikum két vagy több komponens (elem vagy vegyület) elegye, amelynek létezik egy vagy több olyan összetétele amely a tiszta komponensek olvadáspontjánál alacsonyabb hőmérsékleten olvad meg. A kifejezés görög eredetű, jelentése „könnyen olvadó”.


A jobbra látható ábra olyan kétkomponensű rendszer fázisdiagramját mutatja, amelyben az eutektikumot a kétféle – az A-ban dús α és a B-ben dús β szilárd oldat alkotja. A fázisdiagram x-tengelyén A és B koncentrációja, az y-koordinátáján a hőmérséklet látható. Az ábrán a két likvidusz görbe metszi egymást, ezt a pontot eutektikus pontnak nevezzük. E ponthoz tartozó hőmérséklet az eutektikus hőmérséklet.

Ha a kétkomponensű rendszer összetétele éppen megfelel az eutektikus pont összetételének, akkor a homogén olvadék, vagy oldat teljes mennyisége lehűlés közben az eutektikus hőmérsékleten α és β összetételű eutektikummá alakul. Erre az jellemző – ha például mikroszkóp alatt megfigyeljük –, hogy a kristályos anyagot a kétféle, eltérő összetételű szilárd oldatból áló kristálykák keveréke alkotja.

Nem minden többkomponensű rendszer képez eutektikumot. Vannak olyanok, melyek kristályosodása során minden koncentrációnál szilárd oldat képződik, mint például az arany-ezüst rendszer. Azt az ötvözetet, melynek létezik eutektikuma (például a vas-szénnek, illetve az acélnak), eutektikus rendszernek vagy eutektikus ötvözetnek hívják.

2011. jan. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!