Kémia: Molekulák. Valaki elmagyarázná nekem?


Van egy olyan feladat, hogy meg kell állapítani, hogy mekkora anyagmennyiségű (hány mol) hidrogénatom kapcsolódik

a.) 1 mol hidrogénmolekulává

b.) 3-szor 10 a 23.-on (fél mol) db hidrogénmolekulává?

c.) 2 g hidrogéngázzá


Ezeknél a feladatoknál elvileg azt tanultuk, hogy 1 mol hidrogénmolekula az 2 g, de nem értem, hogy miért. Azt értem, hogy ha "találkozik" 2 db hidrogénatom, akkor azok egyesülnek. De hogy ez mólban mit jelenthet... 1 mol hidrogénmolekula miért 2 gramm? Bocsánat, hogy ennyire összetett a kérés/kérdés :) Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. jan. 11. 18:51
 1/3 anonim ***** válasza:

1 mol= 6*10^23 darab részecske.


1 mol hidrogénATOM 6*10^23 darabot jelent.


1 mol hidrogénMOLEKULA kétszer ennyi (2*6*10^23 darab) atomot jelent, mivel egy hidrogénmolekula 2 hidrogénatomból áll.


A periódusos rendszerben benne van, hogy egy mol hidrogénATOM 1 g. (moláris tömeg néven találod).

Mivel egy hidrogénMOLEKULA 2 db atomból áll, ezért a tömege kétszer annyi lesz. Érthető?

2011. jan. 11. 19:01
 2/3 kanóc ***** válasza:

1 mol = 6*10^23 db részecske.

Tehát

1 mol H (hidrogénatom) = 6 * 10^23 db. H atom

1 mol H2 (hidrogénmolekula) = 6 * 10^23 db. H2 molekula

Nyilvánvaló, hogy ez utóbbiban kétszer annyi hidrogénatom van, de ha molekuláris hidrogénről van szó, akkor a molekulák mennyisége az érdekes, nem az atomoké.

2011. jan. 11. 19:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Leesett! Köszönöm :)
2011. jan. 11. 19:19