Legkevesbb hány egyenest kell rajzolnia Jocónak?

Jocó egy lapra olyan egyeneseket rajzol, amelyek közül semelyik kettő nem párhuzamos egymással. Legkevesebb hány ilyen egyenest kell rajzolnia a lapra úgy, hogy az egyenesek közül biztosan kiválasztható legyen legalább kettő, amelyek egymással 16°-nál kisebb szöget zárnak be?
2011. jan. 7. 16:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Józsefnek legalább 6 egyenest kell rajzolnia!
2011. jan. 7. 16:21
 2/7 A kérdező kommentje:
A lehetséges válaszok között nem szerepel a 6, csak a 9, 11, 12, 22, 23.
2011. jan. 7. 16:42
 3/7 anonim ***** válasza:
akkor kilenc
2011. jan. 7. 16:50
 4/7 anonim ***** válasza:

"akkor kilenc"

Ez nagyon meggyőző volt. :D

Pedig de.

Próbáld a lehető legnagyobb szöget meghagyni közöttük. Ez két egyenesnél 90°, négynél 45°, nyolcnál 22,5°, a KILENCEDIK egyenest akárhova is húzod tuti hogy 16°-nál kisebb szöget fog bezárni legalább az egyikkel.

2011. jan. 9. 15:15
 5/7 anonim ***** válasza:

Én a 12-re szavazok.

Mert ha úgy képzeljük el, hogy van 1 pont amin az összes egyenes átmegy (ez eltolással mindenképpen elérhető), akkor ugye minden egyenes két irányból "megy bele a pontba", ezért elég a felét vizsgálnunk, azaz itt a kérdés 180:16 és ezt kell felfelé kerekíteni

2011. jan. 9. 23:35
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

A legutóbbinak van igaza, az indoklása is jó, egy pontba kell eltolni a 12 egyenest és a skatulya-elv szerint lesz két olyan szomszédos egyenes, amelyek legfeljebb 16°-ot zárnak be.

Ha csak 11 egyenesed van, az nem jó, mert egy szabályos 22-szögben a 11 leghosszabb átlót meghúzva bármely két szomszédosnak a szöge 360/22=180/11=16,36°lesz.


Remélem, nem azokat a választ fogadod el, amelyekben az "úgy tűnik" és a "szerintem" nem szerepel, hanem a pontos indoklással alátámasztott válaszokat.

vrrrrr

2011. jan. 10. 00:44
 7/7 vurugya béla ***** válasza:

Belekavarodtam a saját mondatomba! No, még egyszer:


Remélem, nem azokat a válaszokat fogadod el, amelyekben az "úgy tűnik" és a "szerintem" szerepel, hanem a pontos matematikai indoklással alátámasztott válaszokat.

vrrrrr

2011. jan. 10. 00:46