Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell megoldani? (matek)

Hogyan kell megoldani? (matek)

Figyelt kérdés
Luci felírt két számot a táblára,egyik sem nulla.Két számot összeadta,kivonta,összeszorozta,elosztotta.Mind a négy eredmény helyes volt.Végeredménynek csak kétféle számot kapott.Melyik számokat írta fel.
2011. jan. 6. 15:38
1 2
 1/12 anonim válasza:
szerintem nincs megoldása miután össze adta azután kivonta tehát nem változott ezután szorozta és osztotta ez megint nincs változás és nem tudjuk hoyg prim szám vagy két jegyü páros semmit nem tudunk rola tehát adat hiány miatt nincs MO.
2011. jan. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

de ezeket nem egybe végezte el,hanem külön

a+b=c

a-b=d

a*b=e

a/b=f

c,d,e,f eredmény- két szám lehet

2011. jan. 6. 17:47
 3/12 anonim ***** válasza:

Izgalmas feladat! :-)

Bármennyire is hihetetlen, a meghökkentő feltételeket állító feladatnak van konkrét megoldása!


Legyen a két szám

x és y

A feladat szerint a következő műveleteket kell elvégezni velük

x + y

x - y

x*y

x/y

Ha csak kétféle szám lehet ezeknek az eredménye, jobb híján meg kell vizsgálni, mi adódik a műveletek párosításával előálló egyenletekből. Négy elemből - műveletből - (4 alatta 2) = 6 párt lehet képezni, ezek

(A) x + y = x - y

(B) x + y = x*y

(C) x + y = x/y

(D) x - y = x*y

(E) x - y = x/y

(F) x*y = x/y


Lássuk sorban

(A)

Eleve kiesik, mert y = 0 adódik belőle, ez pedig a feladat szerint nem lehet.


(B)

x + y = x*y

x = y/(y - 1)


(C)

x + y = x/y

xy + y² = x

y² = x(1 - y)

x = y²/(1 - y)


(D)

x - y = x*y

x(1 - y) = y

x = y/(1 - y)


(E)

x - y = x/y

xy - y² = x

x(y - 1) = y²

x = y²/(y - 1)


(F)

x*y = x/y

y² = 1


Egyelőre 5 féle megoldás van

(1) x = ±y/(y - 1)

(2) x = ±y²/(y - 1)

(3) y² = 1


Az (3) megoldás kiesik, mivel ezzel az értékkel x végtelen lenne, tehát marad 4 változat.

A továbbiakban 'y' értékét kéne meghatározni. Ezt a (2) egyenletekből lehet elérni

(2') x = y²/(y - 1)

Zárójel felbontás, rendezés után a

0 = y² - xy + x

egyenlet adódik, melynek nincs valós megoldása, mivel a determinánsa negatív.


(2")

x = -y²/(y - 1)

x = y²/(1 - y)

Zárójel felbontás, rendezés után a

0 = y² + xy - x

egyenlet adódik, melynek már van két valós gyöke

y1 = x*(√5 - 1)/2

y2 = -x*(√5 + 1)/2


Az eredeti, a (C) x + y = x/y egyenletbe behelyettesítve 'y' értékeit

x = 1

adódik.

Így

y1 = (√5 - 1)/2

y2 = -(√5 + 1)/2


Már csak azt kell eldönteni, hogy a két 'y' érték közül, melyik felel meg a feladat feltételeinek.

Nem írom le a behelyettesítéseket az x + y, x - y, x*y, x/y műveletekbe, a végeredmény az, hogy

x = 1

y = (√5 - 1)/2

==========

értékpár a megoldás, a műveletek elvégzése utáni két érték

(√5 - 1)/2

(√5 + 1)/2

amely értékek az aranymetszés arányszámai.

φ = (√5 - 1)/2

Φ = (√5 + 1)/2


DeeDee

*************

2011. jan. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

c és d nem lehet egyelő, mert akkor b 0 lenne. Tehát c és d különbözőek és ( c=e és d=f ) vagy ( c=f és d=e ).


c, d, e, f nem lehet egyik sem 0, mert f és e nem lehet 0, c és d pedig ezekkel egyenlő. Ezért nem lehet a=b (d 0 lenne) és ellentettek sem lehetnek (c 0 lenne).


Ha mindkét szám negatív, akkor az összegük negatív, a szorzatuk és a hányadosuk pozitív - c=e és c=f közöl egyik sem teljesülhet, ez baj, nem lehet mindkettő negatív, legfeljebb az egyik.


Ha mindkettő pozitív, akkor c, e, f is pozitív. a-nak nagyobb abszolút értékűnek kell lennie, hogy d is pozitív legyen.


Ha az egyik negatív, a másik pozitív, akkor e és f negatív, c és d is negatív kell legyen. Ezért a-nak kell negatívnak, b-nek pozitívnak lennie, és a abszolút értéke nagyobb kell legyen ez esetben.


Két lehetőség van:

a+b=c

a-b=d

a*b=c

a/b=d


vagy


a+b=c

a-b=d

a*b=d

a/b=c


Ez két egyenletrendszer, végig kell őket számolni külön-külön, és kijön, hogy van megoldás vagy nincs.

2011. jan. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Egy megoldást én is találtam:


a = ½

b = -1


ez könnyen lehet ellenőrizni, tényleg jó:


a + b = ½ - 1 = -½

a - b = ½ + 1 = 1½

a · b = ½ · (-1) = -½

a / b = ½ / (-1) = -½


lám, tényleg kétféle végértéket kapunk, -½ és 1½ közül adódnak.


A lehetséges esetek közül (szerintem 10 van), mindössze három esetet vizsgáltam meg, így lehetnek még újdonságok (egyéb megoldások) is.


Mivel sok képletet kellett írni, ezért a könnyebb olvashatóság érdekében külön kódmegosztó oldalra töltöttem fel a (részleges) levezetésemet, mert ott lehet képletet is írni:


[link]

2011. jan. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Sajnálatos módon az előző megoldásom, bármilyen érdekes is, egy gyermeteg hiba miatt rossz!! Felejtős! :-)


Egy része viszont jó, és ebből kiindulva megoldás is van.

Ez két kifejezés rendben van

(1) x = ±y/(y - 1)

(2) x = ±y²/(y - 1)

és a négy érték páronkénti egyenlővé tételével az utolsó válaszoló megoldása jön ki, vagyis

x = 1/2

y = -1

=====


DeeDee

***********

2011. jan. 7. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A példa során tulajdonképp két problémát kell megoldani. Az egyik nyilvánvalóan algebrai (egyenletek felállítása, megoldások számának levezetése).


Azonban ami fontosabb, az nem is annyira algebrai, mint inkább kombinatorikai probléma: egyáltalán milyen lehetséges esetek vannak.


[link]

[link] #Counting_partitions


Persze nekünk nem az összes lehetséges partíció kell, hanem azok közül csak ,,kétosztatúak''.


Az S(4,2) kiszámolásánál volt egy hibám, valójában nem 10, hanem csak 7 eset van: 4 elemű halmaz összes "két-osztatú" partícióinak száma csak 7, ezt lehet is ellenőrizni az értéktáblázatból:


[link]


Szerencsére persze nem kell ismerni a Stirling-számok fogalmát, mert a példa olyan kis számokkal dolgozik, hogy kézzel is könnyű elősorolni a lehetséges eseteket.


Ezt kétféle “séma” szerint tehetjük meg: “kettő kettő ellen” és “hárman egy ellen”.


Szóval a {+, -, ·, /} halmaz összes lehetséges 2-partíciói:


“kettő kettő ellen”


* {+} és {-, ·, /},

* {-} és {+, ·, /},

* {·} és {+, -, /},

* {/} és {+, -, ·},


“hárman egy ellen”


* {+, -} és {·, /},

* {+, ·} és {-, /},

* {+, /} és {-, ·}


Utóbbinál ügyelni kell rá, nemhogy véletlenül duplán számítsunk valamit:

* {+, -} és {·, /},

* {+, ·} és {-, /},

* {+, /} és {-, ·},

* {-, ·} és {+, /},

* {-, /} és {+, ·},

* {·, /} és {+, -}


ha így írnánk fel, akkor rendre duplán számítanánk azokat a felosztásokat, amelyeknél csak a ,,térfélcsere'' a különbség. A feladat szerint a ,,térfélcsere'' nem számít, lehetne olyan a feladat is (pl. valamiféle előírással, rögzítéssel), hogy számítson, de hát itt most nem számít. Ez volt az a pont ahol elkövettem a hibát.


Szóval itt az esetek leszámíthatók úgy is, mint összesítem négy elem összes lehetséges kételemű részhalmazainak számának **felét** (!), és még négy elem összes lehetséges egyelemű részhalmazainak számát (vagyis magát a négyet).


[link]

2011. jan. 8. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Luca egy táblára felírt két nullától különböz}o számot. Ezek után rendre beírta közéjük az össze-

adás, kivonás, szorzás és végül az osztás m}uveleti jelét, majd ezeket a m}uveleteket sorra helyesen

el is végezte. Az eredmények között csupán két különböz}o érték fordult el}o. Melyik két számot

írhatta fel Luca eredetileg a táblára?

2011. jan. 10. 16:46
 9/12 anonim ***** válasza:

Szerintem az első ½, a második pedig -1:


Összegük: ½ + (-1) = ½ -1 = -½

Különbségük: ½ - (-1) = ½ + 1 = 1½

Szorzatuk: ½ · (-1) = -(½·1) = -½

Hányadosuk: ½ / (-1) = -(½ / 1) = -½


az összeg egybeesik a szorzattal és a hányadossal, ezek mindhárman -½ eredményt adnak, az öszeg pedig -½. Tehát ekkor nincs más végeredmény, csak ez a kétféle érték, vagyis -½ és 1½.közül adódnak.


Azt most még nem tudom, van-e más megoldás is, mert a hét lehetséges eset közül nem próbáltam ki mindet.

2011. jan. 10. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Javítás:


,,az összeg egybeesik a szorzattal és a hányadossal, ezek mindhárman -½ eredményt adnak, a különbség pedig 1½. Tehát ekkor nincs más végeredmény, csak ez a kétféle érték, vagyis -½ és 1½.közül adódnak. ''

2011. jan. 10. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!