Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia. Az elektronszerkekezete...

Kémia. Az elektronszerkekezetet, hogy lehet megnézni? Azt tudom, hogy a periódusos-ról de mit kell nézni?

Figyelt kérdés
2011. jan. 5. 20:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Súgok egy olyat, aminek suliban nem sok hasznát veszed, és jobb, ha inkább megtanulod... [link]

Itt az elekrtonpályák fület kiválasztva az elemre kattintva kiírja a teljes elektronszerkezetet.



És most kicsit máshonnan közelítve:

Van néhány szabály, amit meg kell jegyezni, de ha már megy, akkor nics akadály... :D

Szóval az 1-2 főcsoportok elektronjai mindig az adott periódus "s" pályáira épülnek ki (1 periódus --> 1s; 2 periódus --> 2s; stb). A 3-8 főcsoportoké az adott periódus "p" pályájára. A mellékcsoportok a megelőző periódus "d" pályájára. "f" pálya a La-Lu ill. Ac-Lr elemeknél van, a pálya a kettővel korábbi periódushoz tartozik (La-é a 4. periódushoz, hiába tartozik a 6. periódusba).

Az olvasás a következő: H-ről indulsz, balról jobbra sor végéig, majd jön a következő sor. Ahol nincs elem feltüntetve, ott nincs elektronpálya. Gondolok itt arra, hogy első periódusban csak két elem van, nincs 3-8 főcsoport. Ez azt jelenti, hogy csak 1s pálya létezik, 1p pálya nincs.

Nézzük mondjuk példának a galliumot.

Hogy eljussak oda, minden azt megelőző elemen át kell haladnom. Tehát leolvasom a betelt elektronpályák sorrendjét:

Betelt, ha a keresett elemem nem az adott "sorozatban" (ez nem hivatelos megnevezés, csak kínomban nem tudom máshogy nevezni) van. Sorozat alatt gondolok:

- azonos sor 1-2 főcsoprort elemeire

- azonos sor 3-8 főcsoport elemeire

- azonos sor mellékcsoport elemeire.

A galliumnál van egy 1s pályám tele, egy 2s, 2p, 3s, 3p, 4s és 3d pályám szintén tele. Illetve egy egy elektront tartalmazó 4p pálya.

A nem betelt elektronpályán annyi elektron van, amennyi "lépésre" van az elem a "sorozat" első tagjától. Így pl. a S 3p pályáján 4 db elektron van (1. Al, 2. Si, 3. P, 4. S).

Egy-egy elektronpályán levő elektronok száma is leolvasható a periódusos rendszerről. Az "s" pályán 2, a "p" pályán 6 (3-8 főcsoport, összesen soronként 6 elem), a "d" pályán 10 (mellékcsoportok elemeinek száma soronként), "f" pályán 14.

Nem tudom, tanuljátok-e most a cellás ábrázolást. Régebben megmagyaráztam valakinek, hogy hogyan kell a cellás ábrázolást megérteni, megcsinálni. Ha gondolod, szívesen bemásolom ide is. :)

Remélem amúgy értehtően írtam.... :S

2011. jan. 5. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

ÓÓ nagyon köszi h ennyi időt szántál rá :D

Egyépként jól írtad le, csak 2x kell elolvasni xD

nagyon kössz

2011. jan. 5. 22:09
 3/3 anonim ***** válasza:

:D Szívesen.

Tudod, jó dolog, hogy valaki tanulni akar, és nem csak leckét megoldatni meg vitatkozni. :S

Így szívesen rászánok ennyi időt a magyarázatra. :)

2011. jan. 5. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!