Hogy kell megoldani ezt a trigonometrikus egyenletet?


3=5,89*cosx - 9,81*sinx

Egy lejtős fizika példában a lejtő hajlásszöge a kérdés, az egyenlet biztos jó mert a végső megoldás megvan adva és behelyettesítéssel valóban jónak adódik, de sehogy nem jutok el addig, pedig próbálkoztam a sinus és cosinus közötti összefüggésekkel és addíciós tételekkel de mindig visszakaptam az eredeti egyenletet.

Köszi a segítséget és kellemes ünnepeket kívánok!


2010. dec. 24. 15:51
 1/5 anonim ***** válasza:
Emeld négyzetre mindkét oldalt, használj fel egy egyszerű tételt és egy addíciós tételt, majd ellenőrizd hogy mely gyök(ök) megfelelőek és melyek nem.
2010. dec. 24. 16:46
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

3 = 5,89*cosx - 9,81*sinx


Javaslom a következő módszert

Ha az egyenlet mindkét oldalát elosztod 3-mal, akkor a következő alakú egyenletet kapsz

1 = a*cosx - b*sinx

ahol

a = 5,89/3

b = 9,81/3


kicsit átrendezve

1 + b*sinx = a*cosx

négyzetre emelve mindkét oldalt

1 + 2b*sinx + b²sin²x = a²*cos²x = a²*(1 - sin²x) = a²* - a²*sin²x

Nullára rendezve

sin²x(a² + b²) + 2b*sinx + (1 - a²) = 0

sinx = y helyettesítéssel egy másodfokú egyenletet kapsz, amit nem lehet probléma megoldani.

Ha jól számoltam, 15° lehet a megoldás, bár a kerekített számok miatt nem jött ki pontos szögérték.


DeeDee

***********

2010. dec. 24. 17:23
 3/5 A kérdező kommentje:
Igen akörül kell lennie, köszönöm szépen, hogy még ma este is segít valaki a vizsgára készülőkön :)
2010. dec. 24. 17:34
 4/5 A kérdező kommentje:

Esetleg ha az idő is úgy engedi lenne egy másik kérdésem is amit egy másik témában tettem fel, de eddig még nem kaptam rá pontos választ, erről lenne szó:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

Köszönöm még egyszer az előző választ és az esetlegesen erre érkezőket is!

2010. dec. 24. 17:40
 5/5 anonim ***** válasza:
Szívesen! Boldog, békés Karácsonyt kívánok mindenkinek.
2010. dec. 24. 18:04