Matek-házi, segítene vki megoldani? (felszín, térfogat számítás)

Egy henger alakú pohárban, melynek alapsugara R=5cm, bizonyos magasságig víz van. Mennyivel fog ez emelkedni, ha egy r=4cm sugarú gömböt teszünk bele, amelyik egészen alámerül?
2010. dec. 19. 14:23
 1/10 Da puta madre ***** válasza:

Először számítsd ki a gömb térfogatát, annyival fog emelkedni. Hogy ez mennyi is pontosan cm-ben, azt megtudod, ha a henger (mert ugye henger alakú a pohár)térfogatának képletébe behelyettesíted az ismerteket.


A gömb térfogata: 4 pí * r, a harmadikon /3


henger térfogata: pí * rnégyzet * h (a h-t keresed)

2010. dec. 19. 14:37
 2/10 A kérdező kommentje:
még mindig nem tiszta... :(((
2010. dec. 19. 14:49
 3/10 Da puta madre ***** válasza:

Nem fogom megcsinálni helyetted, ha azt várod...

De ha csak magyarázatra vársz:

Van egy gömböd, aminek 4cm a sugara. Ennek számítsd ki a térfogatát. (leírtam, hogy hogyan)

Van egy poharad, amiben víz van. ha belenyomod a gömböt, akkor a vízszint megemelkedik.

Egy példa: mondjuk 5 centi magasan áll a pohárban a víz. amikor belenyomod a gömböt, megemelkedik, mondjuk 8 centi lesz. vagyis 3 cm-t emelkedik.A gömb térfogata megegyezik az emelkedés térfogatával.így már tudod a gömb térfogatát, a henger térfogatát, a sugarakat, a pít, vagyis mindent. helyettesítsd be, és megkapod, hogy mennyit emelkedett.

2010. dec. 19. 15:33
 4/10 Da puta madre ***** válasza:
Ha kiszámoltad a gömb térfogatát, akkor a henger térfogata ugyanakkora. Egyenletet kapsz. A h-t kell kiszámolni.
2010. dec. 19. 15:40
 5/10 A kérdező kommentje:

nem, nem kell megcsinálni helyettem, csak vmi készséges magyarázatot vártam volna, amiböl nem az jön le, hogy te érted én meg hülye vagyok, egyébként még mindig nem értem, mert a henger magassága nincs meg

lehet hogy velem van baj, de ha nem tudsz higgadtan magyarázni akkor nincs értelme annak, hogy próbálsz segíteni...

2010. dec. 19. 15:56
 6/10 Da puta madre ***** válasza:

Min vagy kiakadva? Nem húztam fel magam.

Segítek szívesen, de mint írtam nem fogom, se neked, sem másnak megcsinálni a háziját. Nem azt írtam, hogy te azt akarod, de van aki igen. Ennek ellenére segítek, ha nem megy.

Nem is kell a henger, vagyis a pohár magassága. Leírom egyenként, csináld meg amit mondok.

1.) Számold ki a gömb térfogatát.

2.) A gömb térfogata, és az, amennyit a víz emelkedik ugyan annyi. Vagyis megvan a henger térfogata (mert ugye henger alakú a pohár, igy amennyit emelkedik a víz, az is henger alakú)

3.) a henger térfogat képletébe behelyettesítesz mindent, és kapsz egy egyenletet. Ezt rendezed, és megkapod, hogy mennyit emelkedett.



Ha most sem megy, akkor szólj.

2010. dec. 19. 16:05
 7/10 A kérdező kommentje:

a gömb térfogata: 267,95 köbcentiméter

ezután úgy kell csinálni, hogy a henger térfogata: rnégyzet szer pí szer magasság, de a magasság a 267,95?? vagyis a gömb térfogatával kell beszorozni?

2010. dec. 19. 17:03
 8/10 Da puta madre ***** válasza:

Nem, hanem a henger térfogata annyi.


henger térfogata: rnégyzet szer pí szer magasság --ebből következik, hogy


267,95=rnégyzet szer pí szer magasság ---ebből mindent tudsz, csak a magasságot nem. Ezt kell kiszámolni.(R=5(a pohár))

-t kiszámolod.

267,95-öt oszdod rnégyzet szer pí-vel --megkaptad a magasságot.


Hányadikas vagy?

Szólj, ha megvagy.

2010. dec. 19. 17:21
 9/10 anonim ***** válasza:

Figyelj! Egyelőre felejtsd el a gömböt.

Van egy üres hengeres poharad, aminek az alapterülete 'A'. Fogsz egy edényt és beleöntesz V0 mennyiségű folyadékot. Mivel egy henger alakú térrészbe V = A*h mennyiségű folyadék fér bele, a beöntött V0 mennyiség h1 = V0/A magasságban fog állni. Most újra veszed az előbbi edényt és beleöntesz a pohárba V1 mennyiségű folyadékot. Mivel az alapterület azonos, a V1 térfogat h1 = V1/A magassággal növeli a bentlevő folyadék szintjét. Eddig érthető?

Ha a V1 térfogat egy gömbnyi - V1 = Vg - mennyiség, akkor a magasság növekedés h2 = V1/A = Vg/A.

A gömb térfogatának képlete ismert, az alapterületé (kör) úgyszintén, csak be kell helyettesíteni, és kiszámolni a végeredményt.


Egyébként nem mindegy, mennyi víz van kezdetben a pohárban. Ahhoz, hogy bemerítés után a víz szintje minimum a gömb tetejéig érjen, a bemerítés előtti V0 mennyiség plusz a gömb térfogatának megfelelő mennyiség 2r magasságú szintet kell elérjen.

Vagyis V0 + Vg = A*2r

Ebből legkevesebb

V0 = A*2r - Vg

mennyiségű víznek kell lenni a pohárban a bemerítés előtt.


DeeDee

************

2010. dec. 19. 20:12
 10/10 A kérdező kommentje:

hála az úristennek nem volt ilyen feladat a dogában, mert még most se értem, de majd megkérdezek vkit

azért köszi a segítséget

2010. dec. 20. 20:19