Mi a kulonbseg es hasonlosag az oda es a dal kozott?
Mi a kul es has a tajleiro koltemeny es az eletkep kozott?
Mi a kul es has a koltioi level es a kozonseges level kozott?
óda:
fennkölt, magasztos tárgyú, gyakran bonyolult ritmikájú és felépítésű. Emelkedett hangvétel, feszült érzelmi állapot jellemzi.Tárgya sokféle lehet: istenség, természet, haza, művészet, igazság, barátság, szerelem, életöröm, hírnév.Költői nyelve többnyire kedélyes, patetikus. Már az ókorban több műfaji változata alakult ki.
dal:
Alapvető és egynemű érzelmek megszólaltatója. Szerkezete egyszerű, terjedelme általában korlátozott, hangulata egységes. Többnyire azonos típusú strófákból épül, ezeket az ismétlődések is rokonítják.
hasonlóság:
lírai műfaj, zenével kísérték
tájleíró:
Azok a művek tartoznak ide, amelyek nem kizárólag, de meghatározó mértékben az embert körülvevő élő és élettelen természeti környezetet jelenítik meg, beleértve az ember által alkotott épületeket, tárgyakat. A természetleírás része is lehet egy nagyobb műnek, a szoros értelemben vett tájköltészet Európában a felvilágosodás és a romantika szülötte. Ekkor a táj nagyon gyakran érzelmek, hangulatok kifejezésére szolgál. A tájköltészet a 20. században is jelentős, de gyakrabban kapcsolódik más témakörökhöz.
életkép:
mindennapi élet valamely jellemző alakját, helyzetét, eseményét örökíti meg, néhány fő vonást emelve ki, az egyénítést mellőzve. Az életkép kifejezés eredetileg festészeti műfajt jelölt, innen került át a poétikába. A magyar szakirodalom önálló elnevezéssel is megkülönbözteti jellemképnek nevezett változatát, ahol a jelenet vagy pillanatkép-sorozat előterében egy tipikus egyéniség rajza áll; ez voltaképpen harmadik személyben előadott helyzetdalnak is felfogható.
hasonló:
költői levél:
levélalaku költemény, melyet a költő valamely alkalmi ügyben egy más személyhez intéz. Ilyenek Horatius episztolái hexameterekben, melyek a levélnek társalgásszerü könnyüségével, szellemességével beszélnek meg napi eseményeket, társadalmi és erkölcsi kérdéseket és nézeteket; kiválóan oktató irányu ezek közt a Pisókhoz intézett levél a költészetről.
közönséges levél:
nincs benne semmi költői eszköz
hasonló:
valakinek/hez van írva
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!