Egy kis függvényes matek, szélsőértékeket kell keresni. (? )


f(x) = x^2 - 6x + 7


Ez lenne az...


Ehhez kellenek szélsőértékek:


a., x eleme R (racionális számok)

b., x eleme [1;4]

c., x eleme ]0;5]


Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Ha tudtok, készíthetnétek grafikont is. (persze mondjuk Paint-ben)


2010. dec. 14. 15:27
 1/2 anonim ***** válasza:
Deriváld le, nézd meg a monoton szakaszait. Ahol előjelet vált ott szélsőérték van, annak megnézed a koordinátáit, aztán annyi. Lokális minimum, lokális maximum, tudod hogy hol van, és aztán írogatod szépen, hogy ezen meg ezen az intervallumon lokális maximuma van, vagy minimuma, vagy mindkettő, stb stb...
2010. dec. 14. 15:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Grafikon és még pár hasznos dolog a függvényről:


[link]


A válaszok: a függvény globális minimuma x=3-nál van, ezért mindhárom esetben ennél lesz a minimum. (Az x=3 benne van mindhárom megadott intervallumban.)


A maximumok

a) nincs maximum, mert tetszőlegesen nagy értéket fel tud venni a valós számokon (ld. a grafikonját)


b)és c) Ilyenkor a maximum a megadott intervallum valamelyik végpontjában lesz, hiszen 2 monoton részből áll az egész (ld. grafikon)


Konkrétan:

b) esetben f(1)=2, f(4)=-1, azaz x=1-ben van a maximum


c) esetben f(0)=7, f(5)=2, azaz x=0-ban lenne a maximum, DE(!) az x=0 épp nem eleme az intervallumnak, mert balról nyílt! Azaz ebben az esetben nincs maximum, mert egyre jobban közelítve a 0-hoz egyre nagyobb értékeket vesz fel a függvény. Igaz ugyan, hogy itt a függvényértékek mind kisebbek, mint 7, de ennek ellenére sehol nincs maximuma a ]0,5] intervallumon.

2010. dec. 14. 16:08