Hogy kell megoldani az alábbi két matek szöveges feladatot (másodfokú függvényes)?


1)

Adjunk meg két olyan számot, amelynek összege 30 és szorzauk 189!


2)

Két számról tudjuk, hogy összegük 18, négyzetük különbsége 27.Melyik ez a két szám?



Ha lehet levezetéssel együtt kérném.

Köszönöm. :)


2010. dec. 15. 15:09
 1/4 anonim ***** válasza:

1; 9+21=30 9x21=189

2; na az már nehezebb mert vagy nem értelmezhető ez a feladat vagy első szám: -711 második: 729 a kettő összege 18, eddig ok. négyzetük különbsége 27 ez úgy lehetséges hogy minusz a négyzetgyök alatt nem értelmezhető, 729 negyzetgyöke pedig 27, tehát 27 a kettő közti különbség :D Ezt csak tippeltem mert szerintem máshogy nem értelmezhető a feladat.

De hátha mondd valaki jobbat. Az első az biztos jó :)

2010. dec. 15. 15:25
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1. feladat


x+y=30 -> x=30-y

xy=189


(30-y)y=189

30y-y^2=189

0=y^2-30y+189


y1,2=[-b+-sqrt(b^2-4ac)]/2a -> y1=21 , y2=9


Visszahelyettesíts:


I.


x=30-y

x=30-21

x=9


II.


x=30-y

x=30-9

x=21


Tehát a megoldások x=9 y=21 vagy x=21 y=9.

2010. dec. 15. 15:36
 3/4 anonim ***** válasza:

2. feladat


x+y=18 -> x=18-y

x^2-y^2=27


Tegyük fel, hogy x^2>y^2


(18-y)^2-y^2=27

324-36y+y^2-y^2=27

324-27=36y

297=36y

297/36=y

8.25=y


x=18-y -> x=9.75

2010. dec. 15. 15:48
 4/4 anonim ***** válasza:

2. feladat


(1) x + y = 18

(2) x² - y² = 27

(2) átalakítva

(x - y)(x + y) = 27

mivel x + y = 18

18(x - y) = 27

egyszerűsítve

2(x - y) = 3

2x - 2y = 3

hozzávéve (1)-et a két egyenletünk

2x - 2y = 3

x + y = 18 /*2

2x - 2y = 3

2x + 2y = 36

a másodikból kivonva az elsőt

4y = 33

y = 8,25

======

x = 18 - y

x = 9,75

=======


DeeDee

**********

2010. dec. 15. 17:37