Mi a különbség a Legnagyobb közös osztó és a legkisebb közös töbszörös között? Valaki csináljon már meg 1-1 feladatot hogy megértsem.

2010. dec. 12. 15:47
 1/9 anonim válasza:
100%
Azt tudod hogy hogy kell prímtényezőkre bontani?
2010. dec. 12. 15:49
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
No én megcsináltam egyet-egyet. Most már érted?
2010. dec. 12. 16:09
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

legnagyobb közös osztó:


vegyük pl. a 4 12 számokat


4 osztói: 1, 2, 4

12 osztói: 1, 2, 3, 4, 6, 12


Ezek közül válasszuk ki azokat a számokat amelyek mindkettőben szerepelnek: 1, 2, 4 ezek közül a 4 a legnagyobb, tehát ez a legnagyobb közös osztó.

Vagyis az a szám amivel mindegyik megadott szám osztható maradék nélkül.


mondjuk három számra: 11, 18, 24


11: 1, 11

18: 1, 2, 3, 6, 9, 18

24: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24


itt most csak a 11 szerepel mind3 helyen, igy az lesz a legynagyobb közös osztó.

2010. dec. 12. 16:13
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A legnagyobb közös osztó: ha veszünk két számot ( pl: 15, 40) és meg kell keresnünk a legnagyobb közös osztóját, akkor azt úgy tehetjük meg, ha felbontjuk prímtényezők szorzatára. Ez esetben a 15: 3x5 a 40: 2x2x2x5 A két számban csak az 5 van meg, ezért az öt a legnagyobb közös osztó. De ha mondjuk a 15 helyett, 30 lenne (3x5x2) Akkor a legnagyobb közös osztó a 10 lenne ( 2x5) mert ezt találjuk meg benne!
2010. dec. 12. 16:16
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A legkisebb közös többszörös (lkkt): vegyünk megint 2 számot. 4, 16 A 4 felbontása: 2x2 A 16 felbontása: 2x2x2x2 A legkisebb közös többszörös az lesz, hogyha a prímtényezők közül MINDGEYIK szerepel a szám sorzatában. Ez esetben a 16, mert a 2x2 a 4 ( és az benne van a 2x2x2x2-ben) és hát eleve a 2x2x2x2, megvan a 2x2x2x2-ben.

Nézzünk egy másikat:

3, 8

A 3-at nem kell felbontani, viszont a a nyolc: 2x2x2, hogy minden prímszám meg legyen benne, ezért így rakjuk össze: 2x2x2 (eddig a 8) plusz szorozva hárommal és így megkaptuk a 24-et.

2010. dec. 12. 16:21
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

LEgkisebb közöstöbszörös esetén szükség van a primtényezős felbontásra:


nézzük a 15 22 45 számokat


15= 3*5

22= 2*11

45= 5*3*3


ezesetben ki kell választanunk minden tényező legnagyobb hatványát:

2*(3*3)*5*11 ez lesz a legkisebb közös osztó.

990 990/15=66, 990/22=45 990/45=22

2010. dec. 12. 16:22
 7/9 A kérdező kommentje:
prím tényezőkre tudok bontani,de hogy utána mit kell csinálni :$ ha azt kéri hogy a legnagyobb közös osztó vagy legkisebb közös töbszörös
2010. dec. 12. 16:44
 8/9 anonim ***** válasza:
most már érted?
2010. dec. 12. 16:51
 9/9 anonim válasza:
könyvből tanulj biztos van rá példa meg magyarázat
2010. dec. 12. 22:09