Ezeket a matek érettségi feladatokat hogy oldjam meg? (lécci magyarázzatok, mert én nemnagyon értem őket)


1, Három szabályos pénzérmét egyszerre feldobunk. Mennyi annak a valószínűsége, hogy pontosan két fejet kapunk?


2, Oldjuk meg az |x-5| =< 8 egyenlőtlenséget!


2010. dec. 12. 11:47
 1/1 anonim ***** válasza:

Valószínűség=kedvező kimenetelek száma/összes kimenetel száma.


Mit is jelent ez a mostani esetben?

Összes kimenetel: minden pénzérmén 2-féle esemény jöhet ki, összesen tehát 2*2*2=8 elemi esemény van, ezek mind azonos esélyűek, az összes kimenetel száma=8.


Mik is ezek pontosan?


FFF

FFÍ--->itt pontosan 2 fej jött ki

FÍF--->itt pontosan 2 fej jött ki

FÍÍ

ÍFF--->itt pontosan 2 fej jött ki

ÍFÍ

ÍÍF

ÍÍÍ


Látható, hogy kedvező események száma (ahol pont 2 fej jött ki) éppen 3.


A keresett valószínűség ezért 3/8=0.375, azaz 37.5%

-------------------------------

|x-5|<=8


Egy szám abszolútértéke vagy önmaga (akkor, ha nemnegatív), vagy önmagának az ellentettje, azaz -1-szerese (akkor, ha negatív).


Ezért érdemes 2 esetet megkülönböztetni:


1.eset: x-5>=0, azaz x>=5. Ekkor a fentiek miatt |x-5|=x-5, az egyenlőtlenség: x-5<=8, azaz x<=13.


Tehát az 1.esetben talált megoldásaink: 5<=x<=13 /hiszen a fenti érvelés csak az x>=5 esetben működik/


2.eset: x-5<0, azaz x<5. Ekkor az |x-5|=-(x-5)=5-x.

Tehát az egyenlőtlenségünk: 5-x<=8, azaz 5<=8+x, azaz -3<=x.


Tehát a 2. esetben talált megoldások -3<=x<5.


Összefoglalva: az összes megoldás: 5<=x<=13 és -3<=x<5.

Látható, hogy egyszerűbben is írhatjuk: -3<=x<=13 /ilyenkor érdemes lerajzolni a megoldásul kapott intervallumokat, hogy látszódjanak az esetleges átfedések...most nem volt erre szükség/

2010. dec. 12. 13:11