Valaki ért a fizikaházihoz? (SOS; gyorsan kéne! )


Ez a házim, de nem tudom, hogy hogyan jön ki az eredmény:


Mekkora vízszintes irányú húzóerővel kell húznunk az egyenletes sebességgel mozgó szánkót a havon, ha a szánkó és a gyermek együttes tömege 35 kg? A szánkó és a hó közötti csúszási súrlódási együttható 0,1.



A könyv hátuljában benne van a megoldás: 52,5 N

Ha valakinek ennyi jön ki akkor segítsen azzal hogy elmagyarázza. Köszönöm előre.


2010. dec. 1. 18:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát..kell ugyebár az adatok felírása.

m=35 kg

surlódási eggyüttható=0,1(mittoménmi)

aláhúzod

F=?


Ennyit tudok énis:D

Behelyettesíted az képletbe

Kifejezed az ismeretlent éskész.:D

2010. dec. 1. 19:12
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem rossz a megoldókulcs, ugyanis: A szánkóra ható nehézségi erő G=m*g=35[kg]*10[m/s^2]=350[N], ahol m a tömeg, g a nehézségi gyorsulás. A szánkó és a hó közötti súrlódási erő pedig: Fs=Fn*mű=G*mű, ahol Fn a normál (súrlódásra merőleges)irányú erő, ami jelen esetben megegyezik a gravitációs erővel, mű a súrlódási együttható.

Tehát Fs=350[N]*0,1=35[N].

Mivel csak a súrlódást kell legyőzni (erő-ellenerő Newton törvény szerint), ezért ennyi erő kellene a szánkó húzásához.

Szóval vagy nem tudok súrlódást számolni, vagy rossz a megoldás, vagy a feladatleírás.

2010. dec. 1. 19:15
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm
2010. dec. 1. 20:47
 4/5 anonim ***** válasza:
Nincs mit. :) Remélem valóban a megoldókulcsban van a hiba...
2010. dec. 2. 02:02
 5/5 anonim válasza:

A megoldókulcs rossz, tuti.

A mű-nek (súrl. együttható) nincs mértékegysége, ezért együttható a neve:D

2010. dec. 2. 23:04