Hogyan elehet megoldani? (MATEK)


1, Határozzuk meg a következő egyenletekben az a paraméter értékét úgy, hogy az egyenletnek kétszeres gyökei legyenek.


a, x^2 -ax + 4 =0

b, x^2-3x+a =0

c, x^2- ax + a =0

d, x^2 -ax +a+1 =0


Nagyon hálás lennék.


2010. nov. 25. 22:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A kétszeres gyök azt jelenti, hogy amikor megoldod a másodfokú egyenletet, akkor a gyökös kifejezés értéke 0 lesz.

Vagyis csak azt kell felírnod mind a négy egyenletnél, hogy a diszkrimináns (bnégyzet minusz 4ac) egyenlő legyen 0-val.

Természetesen az itt szereplő "a" nem az aza "a", ami a feladatban van. (Ugye a megoldóképletben a= a négyzetes tag együtthatója, b= az elsőfokú tag együtthatója c pedig a maradék, konstans tag.)

2010. nov. 26. 08:35
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

a, x^2 -ax + 4 =0


a2-16=0

a2=16

a=4


b, x^2-3x+a =0


9-4a=0

9=4a

a=9/4

2010. nov. 26. 13:28
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat:D ment a pont :D
2010. nov. 26. 16:32
 4/7 anonim válasza:
72%

Az elsőt leírom neked,


x^2-ax+4=0

D(diszkrimináns)=0(mert ekkor vannak kétszeres gyökök)

D=b^2-4ac

D=(-a)^2-4*4=a^2-16

a^2-16=0 /+16

a^2=16 /gyököt vonsz

a1=4

a2=-4

a többit ugyanígy, az utolsóban még annyit hogy a másodfokú egyenletben a c=a+1

2010. nov. 26. 18:26
 5/7 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm... neked is ment a pont :D
2010. nov. 26. 18:31
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
előzőnek írnám hogy a diszkrimináns 0 akkor csak 1 megoldás van
2010. nov. 26. 18:32
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Az eredeti egyenletnek van egy megoldása, a D=0 egyenletnek lehet 2, ekkor két értéket is be lehet írni a paraméter helyére.
2010. nov. 26. 20:39