Addig oké, hogy kiemelek x négyzetet... de onnan, hogy tovább?
segítenem kell másnak és nekem már régebben volt...
2010. nov. 25. 20:52
1/9 anonim válasza:
ha csak páros kitevővel szerepel az X (tehát nincs X^3 meg X), akkor elnevezed X^2-et Ynak, így kapsz egy másodfokút. Azt megoldod, és akkor lesz két lehetséges eredményed X^2-re, amikből 4 lehetséges megoldásod Xre
2/9 A kérdező kommentje:
az tudom... csak van x^3 is...
2010. nov. 25. 21:03
3/9 A kérdező kommentje:
és így már 2 változó lenne...
2010. nov. 25. 21:04
4/9 anonim válasza:
Az a szemetebb eset. Ilyenkor megpróbálhatod kitalálni az egyik gyököt (és akkor azt ki tudod emelni, hogy a negyedfokúd (X-gyök)*(valami harmadfokú) ), vagy úgy ránézésre kitalálni milyen két másodfokú szorzatára bomlik. Végső elkeseredésben még lehet ilyenkor csinálni, hogy tudjuk, hogy felbomlik két másodfokú szorzatává, szóval felírjuk paraméterekkel: (X^2+aX+b)(X^2+cX+d), ami kibontva X^4+ (a+c)X^3 + (ac+b+d)X^2 + (ad+bc)X +bd, és akkor az itteni együtthatók megfelelnek a negyedfokú megfelelő együtthatóival (miután leosztottad az X^4 együtthatójával), így kaptál egy nagyon randa egyenletrendszert, és akkor abból kiszenveded.
5/9 anonim válasza:
"és így már 2 változó lenne..."
az nem lenne, mert ha nem lenne benne X^3 meg X, akkor ha így behelyettesítenénk, akkor X^2 helyére mindenhova Y-t írnánk, X^4 helyére Y^2 et , szóval egy egyváltozós egyenletet kapnánk, csak Yban
6/9 anonim válasza:
Nem szimmetrikus véletlenül? Vagy átalakítani nem tudod szimmetrikusra? Mert ha sikerülne, akkor végigoszthatnád x^2-tel, kiemelhetnél és úgy már tudnál helyettesítést alkalmazni.
7/9 A kérdező kommentje:
próbáltam... egy új kérdésbe kiraktam a egyenletet... most raktam ki
2010. nov. 25. 22:01
9/9 anonim válasza:
pl
x^4+2x^2+2=0
itt a hatványozás azonosságait ha megtanultad, tudod hogy
(x^2)^2=x^4 ugye?
a fenti példánál tehát bevezetsz egy új változót, legyen ez pl. k, most k=x^2, tehát
k^2+2k+2=0
ezt megoldod, és abból ami kijött k-ra két gyök, abból gyököt vonsz, kétszer is, így négy x-ed jön ki, azokat pedig felírod növekvő sorrendben zárójelbe, pl (-2;-1;1;2)