Matematika 9. osztály, sürgős, hogy kell megoldani?


Van egy feladat, amit nem értek:

(a-1)^2 - 3(a+1)^2-5(a-1)(a+1)=

A megoldás -7a^2+8a+3

Nekem meg -7a^2+4a-1 jött ki, és akárhogy számolok, nem jövök rá, hogy hol ronthattam el...

Valaki meg tudná oldani, és leírni a számolás menetét? Leellenőriztem háromszor, de egy lehetőséget látok, amivel közelebb lennék a megoldáshoz, de akkor meg más nem jön ki.

HELP!

...---...


2010. nov. 24. 17:52
 1/6 anonim ***** válasza:
Nekem is az jön ki mint neked. Lehet, hogy rossz a megoldás.
2010. nov. 24. 18:05
 2/6 anonim válasza:
51%
ez a jel "^" mi akar lenni?:D
2010. nov. 24. 18:05
 3/6 anonim ***** válasza:

Nekem: -7a^2-8a+3, nem írtad el véletlenül???


simán fel kell bontani a zárójeleket:

aˇ2-2a+1-3(a^2+2a+1)-5(a^2-1)=

aˇ2-2a+1-3a^2-6a-3-5a^2+5=

-7a^2-8a+3


valószínű a mínuszok miatt rontottad el, először mindent bonts fel zárójelen belül, és utána a zárójelet, a mínusz előjelet figyelembe véve.

2010. nov. 24. 18:08
 4/6 anonim válasza:

szia!


nekem is -7a^2 - 8a +3 jött ki, biztos a feladat a hibás:P

2010. nov. 24. 18:18
 5/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Tényleg jó a megoldás, -3-mal és -5-tel kell szorozni.

2010. nov. 24. 18:24
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, harmadiknak ment a plusz!

Rájöttem, hogy a -(stb.stb) nél rontottam el, mert nem cseréltem fel az előjeleket.

79% - gondolom ezt te sem gondoltad komolyan...

De akik értelmes hozzászólást tudtak mondani, azoknak köszönöm!

2010. nov. 24. 21:08