Hogy kell ezt egyszerűbb alakra hozni? ( Matek, hatványozás )


zárójel : - egyketted x a négyzeten, zárójel bezár. Ez az egész még a négyzeten. Hogy lehet ezt minnél egyszerűbb alakra hozni ?


És lenne még egy bár ez kicsit bonyolultabb. Alapvetően értem én, nem vagyok belőle síkhülye, de ebben nem vagyok biztos. Szóval a tanárnőnk úgy kéri a dolgozatban ezt, hogyha pl kijön végeredménynek, azhogy : y^8 osztva, törtvonal x^3, akkor fel kell írni neki ezt --> szorzat alakba --> y^8 * x^-3 ( x a mínusz harmadikon ) . Tehát nem elég egyféleképp. Ha kijön azhogy : 1, törtvonal a^7 * a^9 --> 1, törtvonal a^16 ---> a^-16 ( a, a minusz tizenhatodikon ). Remélem értitek mire célzok. És a dolgozatunkban volt egy olyan feladat, amikor van pl (2*x^2*y^3)^-3-on, törtvonal (x^5*x^2*yx^3)^2, mellette áll egy ugyanilyen tört és az elsőt el kell osztani a másodikkal. Törtet, törttel. Most akkor ezeket vonjuk össze, amit lehet : 2^-3*x^-6 .. ezt osszuk el a nevezővel, ugyanezt végezzük el a másik törtnél is, majd amikor kijöttek az eredmények reciprokkal folytatjuk ? Hát lehet, hogy értelmetlen, de remélem vki csak rájön mit akarok mondani.


És egy egyszerűbb : ) ha kijött vhol eredménynek ez : y^8 törtvonal y^10 és ez osztva van x^3 törtvonal x^9, akkor ezt úgy kell hogy elosztom az y nyolcadikont az y tizedikennel ? és az egyenlő y^8-10-en, vagyis y^-2 ? Majd ugyanígy elvégzem az x-esnél is, ott akkor lenne x^-5 és akkor van egy olyanom, hogy y^-8; x^-5 és ezt osztani kell, vagy összeszorozni, szóval ezt nem tudom.


Előre is köszi, aki segít


2010. nov. 23. 19:16
 1/2 A kérdező kommentje:
bocsi a végén elírtam. van egy olyanom, hogy y^-2, nem -8
2010. nov. 23. 19:18
 2/2 anonim válasza:

I. (1/2^2)^2=1/4^2=1/16


II. törtet törttel úgy oszthatsz, hogy a második törtet megfordítod, majd szorzod számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel.


III. y^-2 * x^-5

2012. jan. 30. 17:43