Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ért valaki a törihez? Ezen...

Ért valaki a törihez? Ezen belül is az ókori hellász isteneikről, a görög mitológiából és spártáról?

Figyelt kérdés

kiselőadáshoz kellene

előre is köszönöm!

a Wikipédiát elolvastam már...


2010. nov. 12. 19:38
 1/6 anonim ***** válasza:
Mi lenne ha hétfőn ellátogatnál egy könyvtárba?
2010. nov. 12. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én a mitológiát nem annyira tudom, Spártát jobban, de ez elég bő fogalom. Pontosan mi kéne Spártából? Életmód?
2010. nov. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Én is tudok segíteni, ha kell.
2010. nov. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nekem megvan egy csomó (A-Z) isten ki mit csinált. nem tudom, hogy ez kellene e neked, de írj privit ha gondolod.
2010. nov. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

jaj de jó

nagyon köszönöm

hát ugye kis előadást tartanék és miné több dolgot mondok annál jobb

tehát mindent amit tudsz spártáról és a spártaiakról

2010. nov. 12. 20:51
 6/6 anonim ***** válasza:

Spárta Athén után az ókori Görögország leghíresebb polisza, egy katonaállam. Amikor a spártaiak elfoglalták a későbbi Spárta területét, az már lakott volt. A meghódított nép nagyobb számmal volt jelen, mint a hódítok. A spártaiaknak katonaállamot szervezni, hogy ne tudjon az őslakos nép fellázadni. A gyerekeket már egész kis korukban (általában 7 éves kor körül) elszakították szüleiktől, és külön nevelték őket. Nagyon kemény nevelésben részesültek, sokszor maguknak kellett szállásról, ruhára, és élelemről gondoskodniuk. A fiúkat harcolni tanították, akár még az életüket is fel kellett áldozni a poliszukért. Mire kiképzésük véget ért 20 évesek lettek. Ezután 60 éves korukig harcolniuk kellett, de nem sok spártai érte meg a "nyugdíjas éveit". A lányokat is kemény nevelésben részesítették, őket a szülésre próbálták felkészíteni, illetve nekik táncolniuk kellett. Spárta talán leghíresebb hadi eseménye a thermopülai csata, amikor a mondta szerint 300 spártai tartotta a szorost, Leonidasz vezetésével, kb. 700 000 perzsa katona ellen, és ezzel elég időt nyertek arra, hogy a szalamiszi csata előtt az embereket kitelepítsék azoknak a poliszoknak a területéről, amik nem hódoltak be a Perzsa Birodalomnak. A thermopülai csatában végülis mind a 300 spártai katona meghalt, innen ered: " Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: megcselekedtük, amit megkövetelt a haza." Ez így hatalmas, meggyőző példa a spártai harcosok kitartására. Ezután is nagy részük volt abban, hogy a perzsák nem tudták elfoglalni az Hellászt. Újabb perzsa támadástól tartva Athén megszervezte a déloszi szövetséget, aminek az volt a lényege, hogy a benne lévő poliszok "adóztak" Athénnak, amiért cserébe ők felkészültek egy esetleges újabb harcra. Ám ez a szövetség kezdett egyre jobban Athén gyarmatává válni, ezért Spárta és Athén között háború robbant ki. Ez a peleponnészoszi háború, ahol sokáig Spárta volt fölényben szárazföldön, Athén tengeren, de végül hosszú háborúskodás után Spárta legyőzte tengeren is Athén, aminek ezzel végleg megszűnt nagyhatalmi helyzete. Ez után nem sokkal régi ellenfele összefogtak Spárta ellen, a korinthoszi csatában nem sikerült legyőzniük, ám végül i. e. 379-ben a leuktrai csatában szétverték a Spártai sereget, ezzel pedig vége lett Spárta hatalmának.


Na így ennyi jutott eszembe, ha írsz vmit, hogy miről írjak még, akkor írok. :)

2010. nov. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!