Thier bence kérdése:

Géza és istván kirándulni indultak a hétvégégn. Géza négyszer annyi gesztenyét hozott az útra, mint István. Amikor a fele gesztenyéjének a felét megette Géza, akkor kettejüknek összesen 36 gesztenyéjük maradt. Hány szem gesztebyét hoztak?

légyszi ezt lépésről lépésre írja meg valaki aki tud segíteni. köszönöm előre is.
2010. nov. 10. 20:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ezt miért nem a házi feladatok kategóriába tetted? Azért mert gesztenyéről van benne szó, még nem étel kategória:)
2010. nov. 10. 20:56
 2/11 anonim ***** válasza:

Ez tényleg nem az a kategória, de megpróbálok segíteni.

Istvánnak van X gesztenyéje, Gézának 4X, géza megette a felét, így neki 2X maradt. Tehát X+2X=36, tehát X=12.

2010. nov. 10. 21:04
 3/11 anonim válasza:

Gézának 4X, Istvánnak 1X gesztenyéje van. Géza a felének a felét ette meg, vagyis 4X fele 2X, annak a fele 1X. Maradt 4X-1X gesztenyéje, ami 3X. Ehhez hozzájön István 1X gesztije, tehát maradt 4X gesztenyéjük.

4X=36 X=9

összesen 5X gesztenyét vittek, tehát 5*9=45

45 gesztenyét vittek összesen.

2010. nov. 10. 21:12
 4/11 anonim válasza:
Tök jól megoldottad szerintem csak annyi hogy nem a fele gesztenyéjét ette meg Géza hanem a felének a felét és igy nem 2X hanem 3X maradt neki de lehet tévedek nem vagyok tul jó matekból..:S:)
2010. nov. 10. 21:13
 5/11 anonim válasza:

Géza: 72 gesztenye

István: 18 gesztenye

legegyszerűbben leírva:

((4x/2)/2)+x=36

2010. nov. 10. 21:13
 6/11 anonim válasza:
Jah bocsi ez még a 21:04-esnek ment csak szerintem egyszerre irtuk a választ:)
2010. nov. 10. 21:15
 7/11 anonim válasza:

21:13-as

sztem ezt benéztem. Úgy értelmeztem, hogy megette a felét, majd annak a felét, de újra elolvasva a feladatot azthiszem nem erről van szó, bocs. :)

2010. nov. 10. 21:16
 8/11 anonim ***** válasza:
21:12 a tuti
2010. nov. 10. 21:18
 9/11 anonim válasza:

21:13-as.

nem hagyott nyugodni :)

36 és 9 a megoldás

21:12-es megfejtésével egyetértek! (s gratulálok neki)

2010. nov. 10. 21:20
 10/11 anonim ***** válasza:
Hányadikos matekpélda?
2010. nov. 10. 21:24
1 2