Tudnátok segíteni megoldani ezt a valszám feladatot?


Van 1000 db égőm. Az égők élettartama exponenciális eloszlású, 3 hónap várható értékkel. Ha kiég egy égő, azonnal kicserélem.


1. Mi az első évben történő égőcserék számának várható értéke és szórásnégyzete?


2. Számoljuk ki a második égőcsere időpontjának eloszlásfüggvényét. A második égőcsere időpontja akkor és csak akkor nagyobb, mint t, ha a [0 t] intervallumban kettőnél kevesebbszer cserélek égőt).


3. Közelítse azt a (legnagyobb) T számot, amire igaz, hogy az égőkészlet 90% valószínuséggel T évig kitart. Használja a centrális határeloszlás-tételt alkalmas változókra.



jan. 12. 11:33
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Poisson(4000)


2. Az exponenciális ráták összeadhatóak, így 2*3/1000 hónap várható értékű exponenciális


3. Poisson(4000) ~ Gauss(mű=4000, szigma^2=4000), ennek a 95. centilise (90% konfidenciaintervallum teteje) lesz 4000*T

jan. 12. 14:41
 2/5 anonim ***** válasza:
Sajna én (leginkább, de nem kizárólag) villanykörték esetére képtelen vagyok értelmezni az "exponenciális eloszlású élettartamot, 3 hónap várható értékkel" - de valaki elmagyarázhatná, hogy én vagyok a nagyon hülye!
jan. 12. 18:53
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt nem is kell "értelmezni", ha megmondta a feladat, hogy milyen az eloszlás, akkor az arra vonatkozó formulákat kell alkalmazni (az aktuális sűrűségfüggvény, eloszlásfüggvény, várható érték, szórás).

Ha mégis "értelmezni" akarjuk, akkor ugye az van, hogy ha valamit minél hosszabban használunk, annál nagyobb eséllyel romlik el.

Ehhez egy olyan sűrűségfüggvény illik, ami

(1) sosem lesz nulla, hiszen van esélye a nagyon hosszú működésnek is.

(2) az előzetes tapasztalatok (próba, minőségellenőrzés) alapján mondjuk 100 esetből egy átlagos élettartamot lehet számolni, ez lesz a várható érték (E).

Ezekhez kitűnően választható egy csökkenő exponenciális függvény, aminek az integrálja (0-tól végtelenig) 1, és a várható értéke (x*f(x) integrálja) épp a megadott átlag.

f(x)=a*e^(-bx) választással a fentiekkel a és b meghatározható, így jön ki, hogy a=1/E, b=1/E.

Ezt az 1/E számot jelölhetjük lambdával, így kapjuk az adott képletet.

jan. 13. 10:52
 4/5 anonim ***** válasza:
#3 - már értem, de akkor ez egy hibás megfogalmazás volt, mert nem az "élettartam valószínűségi eloszlásról", hanem egy konkrét égő kiégése bekövetkezési esélyének az idő szerinti változásáról van szó - ami már egy teljesen más dolog!
jan. 13. 11:17
 5/5 anonim ***** válasza:
53%

#4 nem volt hibás megfogalmazás. Amúgy meg az exponenciális eloszlású élettartam velejárója, hogy a kiégés bekövetkezési esélye nem is változik az idővel. Egy a felatadban szereplő zsír új égő hátralevő élettartamának várható értéke ugyanúgy 3 hónap, mint egy már 5 hónapja használatban levő égőnek. Lásd: memoryless / örökifjú tulajdonság

[link]

jan. 13. 15:15