Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudja nekem magyaráz...

Valaki el tudja nekem magyarázni ezeket?

Figyelt kérdés
Nyelvtanról lenne szó,és nem nagyon megy.Eddig mindig kihúztam valahogy,4es voltam mindig hogy hogyan azt nem tudom.:D pedig semmit nem tudok. Nem értem azokat h mi az h névmás meg személyrag,kötőhang...írásban jelölt teljes hasonulás stb. Lécci valaki magyarázza el mindezt.
2010. nov. 7. 15:16
 1/2 anonim ***** válasza:

A kötőhangot akkor ékeljük be egy szóba, ha anélkül nehéz lenne kimondani. pl. serlegEt. Itt az 'e' a kötőhang, és azért tesszük oda a szótő és a toldalék közé, mert furcsa lenne, ha azt mondanánk, hogy 'serlegt' =)


A névmások helyettesítő szófajok, és azért használjuk őket, hogy elkerüljük a szóismétlést. Tehát mondjuk ha egy szövegben Annáról beszélünk, akkor nem fogjuk mindig kiírni, hogy Anna, Annát, Annáé, hanem azt írjuk, hogy ő, őt, övé, stb.

A névmásoknak két nagy csoportjuk van:

-csak főnevet helyettesítenek

-főnevet, melléknevet és számnevet helyettesítenek


Az első csoportba a személyes (én, te, ő, mi, ti, ők), birtokos (enyém, tied, övé, mienk, tietek, övék), visszaható (magam, magad, maga, magunk, magatok, maguk), és a kölcsönös (egymás) névmások tartoznak, hiszen ezeket csak főnevek helyett használhatjuk.


A második csoportban a névmásoknak mindnek 3 fajtájuk van: lehetnek főnéviek, melléknéviek, vagy számnéviek, ugye attól függően, hogy milyen szófajú szót helyettesítenek.

Ide tartozik a mutató (ez, az; ilyen, olyan; ennyi, annyi (és ezen belül is megkülönböztetünk közelre (pl. ez) és távolra mutató névmást (pl. olyan).

), a kérdő (ki?, mi?; milyen?; hány?, mennyi?), a vonatkozó (aki, ami; amilyen; ahány, amennyi), az általános (bármi, bárki, akármi, akárki; bármilyen, akármilyen; bármennyi, bárhány, akármennyi, akárhány), és a határozatlan (valami, valaki; valamilyen; valahány, valamennyi). Vigyázz! Itt a zárójelben az utolsó kettőt általános névmási értelemben is szoktuk használni, pl. Az iskola évzáróján valamennyi szülő ott volt. (tehát azt jelenti, hogy az összes szülő jelen volt)


A személyrag a birtokost fejezi ki egy főnévnél, pl. mondhatod azt, hogy ez a kutya az enyém, itt birtokos névmást használsz, de mondhatod azt is, hogy ez az én kutyáM, és itt az 'm' betű fejezi ki azt, hogy kinek a kutyájáról beszélsz.


Bocsi, most ennyi magyarázatra volt időm.

2010. nov. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon köszönööm ezzel is sokat segítettél.:)
2010. nov. 9. 19:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!