Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia- Honnan tudom, hogy...

Kémia- Honnan tudom, hogy milyen elsőrendű kötés van a következő anyagokban?

Figyelt kérdés

Kémiaháziban kérdezik, hogy milyen elsőrendű kötés van a felsorolt anyagokban.


Úgy tudom, háromféle lehet: ionos, kovalens, fémes.


De honnan tudom, hogy melyik?


A felsorolt anyagok:

1. Cl2

2. HCl

3. KCl

4. NH3

5. Na

6. SiO2


Légyszi ne csak azt soroljátok fel, melyik anyagban milyen elsőrendű kötés van, hanem azt is magyarázzátok el, hogy MIÉRT! Köszönöm.


2010. nov. 7. 12:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Cl2 - Kovalens kötéas, mert biztos hallottál már arról a szóról, hogy molekula és ez is az, amikor 2 vagy több atom kapcsolódik kovalens kötéssel. Ekkor egy alapállapotú klór atomnak egy elektronja van szabadon, és még 3 pároban áll, de azok kötést nem létesíthetnek. Ha találkozik egy másik klórral, annak is van egy elektronja, és így kialakul mind a 2 atom között nemesgáz szerkezet. (8 elektron van mind2 atom között)


HCl - szintén kovalens kötés. A hidrogénnak egy párosítatlan e-ja van és 1 kell a nemesgáz szerkeze kialakításához, mert az első periódusban a nemesgáz szerkezet 2 atomos. A Clórnak említettem 7 elektronja van a vegyértékhéján, amiből 3 párosított, 1 párosítatlan. Így a 2 atom megosztja ezeket a párosítatlan elektronokat, és mind a 2 atom számára kialakul egy stabilis helyzet.


KCl - Ionos kötés. Az ionos kötés, pozitív és negatív töltésű atomokból jöhet létre. Kationokat (pozitív töltésű ion) az 1. 2. és 3. főcsoport elemei képezhetnek, anionokat (negatív) a 6. és 7. főcsoport elemi. Ha megnézed hol helyezkedik el a Kálium látod első főcsoport, tehát +1 a töltése. A klór pedig a 7. főcsoportban tehát 1 elektront vesz fel, hogy elérje a nemesgáz szerkezetet, így -1 les a töltése. AMikor találkoznak a két töltés kioltja egymást, és kialakul a semleges töltésű: KCl


NH3: Kovalens kötés. mert a nitrosgénnek 3 párosítatlan e-ja van ahhoz peig 3 hidrogén kell, és kialakuk a 8 elektronos szerkezet.


Na: ezt nem tudom


SiO2: Ez egy érdekes molekula, mert a szilicium nagyobb atomméretéből adódóan nem tud többszörös kötés kialakítani, mert nem bírja el a kedvezőtlenebb helyzetű pí kötést ezért az oxigénekkel csak egyszeres kötést létesít, és így atomrácsosos kristályrács jön létre. A benne lévő kötések szigma kötések (kovalens)

2010. nov. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
33%

Na: fémes kötés, mert az anyag fém

Javaslom olvasd el inkább még egyszer a kémia leckét ott mindennek le kell legyen írva ne légy lusta, vagy figyelj órán !

2013. nov. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
100%
Az egy egyszerű módszer, hogy megnèzed a különböző anyagok elektronegativitási értéket. Ha a külünbségük 2.0 alatt van akkor kovalens kötés lesz, ha felette akkor ionos, ha pedig fém(ek) van(nak) az adott atomban/molekulában akkor értelem szerűen fémes kötés lesz benne.
2016. aug. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!