Két 3 ohmos ellenállást akár sorosan, akár párhuzamosan kapcsolunk egy telepre, az ellenállások által felvett összes teljesítmény mindkét esetben 6 W. a) Mennyi a telep belső ellenállása? (3 ohm) b) Mennyi a telep belső feszültsége? (9 V)


dec. 19. 18:09
 1/2 anonim ***** válasza:
45%

Igen, a kérdésben megadott megoldások egyértelműen helyesek.

🤔

Akkor most valójában miről is szól ez a kérdés?

dec. 19. 18:26
 2/2 anonim ***** válasza:
85%

1. Két 3 Ω sorosan: R1=2·3=6 Ω

2. Két 3 Ω párhuzamosan: R2=3/2=1,5 Ω

1. Az ellenállásokon eső feszültség, ha azok sorosan vannak kapcsolva:

U1=√(P·R1)=√(6·6)=6 V

Az áram: I1=U1/R1=6/6=1 A

2. Az ellenállásokon eső feszültség, ha azok párhuzamosan vannak kapcsolva:

U2=√(P·R2)=√(6·1,5)=3 V

Az áram: I2=U2/R2=3/1,5=2 A

A telep belső feszültsége a két esetben azonos kell legyen:

U0=U1+I1·Rb=U2+I2·Rb

Ebből kifejezed Rb-t:

Rb=(U1−U2)/(I2−I1)=(6−3)/(2−1)=3 Ω

A telep belső feszültsége:

U0=U1+I1·Rb=6+1·3=9 V

vagy:

U0=U2+I2·Rb=3+2·3=9 V

dec. 19. 19:44