Ismeretlen, nyílt láncú olefin 1,00 g-jának elégetésekor 1,29 g víz képző­

dik. Melyik lehet ez a vegyület?


Nekem egy azonosság jön ki, de az nem jó.

12n=14n

1g=xg



okt. 26. 11:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az olefin általános képlete: CnH2n


A rendezett egyenlet:

CnH2n + 3n/2 O2 --> n CO2 + n H2O


Olefin:

m = 1 g

M = 12n + 2n = 14n g/mol

n = m/M = 1/14n mol


Víz:

m = 1,29 g

M = 18 g/mol

n = m/M = 1,29/18 mol


1/14n mol olefinből (egyenlet alapján) n*(1/14n) mol víz keletkezik, aminek ugye egyenlőnek kell lenni a 1,29/18-al.

Tehát az egyenlet, amit meg kell oldani: n*(1/14n) = 1,29/18

Itt az fog kijönni, hogy n=1, azaz a keresett olefin összegképlete CH2. De mivel konkrét vegyületet kér a feladat, így nekünk tapasztalati képlet kell, ami x(CH2).

Ha x=1, akkor a tapasztalati képlet a CH2 lenne, de ilyen vegyület nincs, ezért megyünk tovább. Ha x=2, akkor a tapasztalati képletünk C2H4, na ilyen már van, ez az etén. Viszont itt nem szabad megállni, mert ha megnézed az x=3-at, akkor láthatod, hogy C3H6 jön ki, ami ugye a propén. Tovább megyünk, az x=4 C4H8 lesz, ami a butén és így tovább..

Ergo nem lehet megmondani, hogy pontosan melyik az. Minden alkénnél ezek az arányok, akármelyik alkénből égetsz el 1 grammot, mindig 1,29 gramm víz fog keletkezni.

okt. 26. 12:29
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
okt. 28. 14:31