Pl a 240-nek az összes osztóját?
2010. nov. 3. 22:05
 1/8 anonim ***** válasza:
Prímtényezős felbontás?
2010. nov. 3. 22:23
 2/8 A kérdező kommentje:
Öö nem sajnos:(
2010. nov. 3. 22:39
 3/8 anonim ***** válasza:
Anélkül pedig kissé macerás lesz.:-)
2010. nov. 4. 03:59
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Felbontod a prímtényezőire (2,2,2,2,3,5), ezenkivül ezeket a prímeket az összes lehetséges csoportokban összeszorszod. (kettesével, hármasával, stb)

Amelyik szám többször van, azt csak egyszer szerepelteted

2

3

2*2=4

5

3*2=6

2*2*2=8

5*2=10

3*2*2=12

5*3=15

2*2*2*2=16

5*2*2=20

3*2*2*2=24

5*3*2=30

5*2*2*2=40

3*2*2*2*2=48

5*2*2*2*2=80

5*3*2*2*2*2=120

Ennyi szorzója van a 240-nek

2010. nov. 4. 07:02
 5/8 anonim ***** válasza:

*nem szorzója, hanem osztója, bocs


ezenkivül persze az 1 és 240 is

2010. nov. 4. 07:03
 6/8 anonim ***** válasza:

ez meg kimaradt

5*3*2*2=60

2010. nov. 4. 09:01
 7/8 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló jó megoldást adott, az enyém csak annyiban más, hogy valamivel rendszerezettebb.


Egy

n = p1^a1 * p2^a2 * p3^a3 ...

alakú szám osztói

d = p1^b1 * p2^b2 * p3^b3 ...

alakúak, ahol b1, b2, b3, ... számokra érvényes, hogy

0 ≤ b1 ≤ a1

0 ≤ b2 ≤ a2

0 ≤ b3 ≤ a3

...

Belátható, hogy az osztók száma

d(n) = (a1 + 1)(a2 + 1)(a3 + 1)...

(azért +1, mert a 0 is beleszámít)


Mivel

240 = 2^4 * 3^1 * 5^1


d(n) = (4+1)(1+1)(1+1) = 20

d(240) = 20


Az értéküket a következőképp lehet megkapni

2^0 * 3^0 * 5^0 = 1

2^0 * 3^1 * 5^0 = 3

2^0 * 3^0 * 5^1 = 5

2^0 * 3^1 * 5^1 = 15


2^1 * 3^0 * 5^0 = 2

2^1 * 3^1 * 5^0 = 6

2^1 * 3^0 * 5^1 = 10

2^1 * 3^1 * 5^1 = 30


2^2 * 3^0 * 5^0 = 4

2^2 * 3^1 * 5^0 = 12

2^2 * 3^0 * 5^1 = 20

2^2 * 3^1 * 5^1 = 60


2^3 * 3^0 * 5^0 = 8

2^3 * 3^1 * 5^0 = 24

2^3 * 3^0 * 5^1 = 40

2^3 * 3^1 * 5^1 = 120


2^4 * 3^0 * 5^0 = 16

2^4 * 3^1 * 5^0 = 48

2^4 * 3^0 * 5^1 = 80

2^4 * 3^1 * 5^1 = 240


DeeDee

**********

2010. nov. 4. 13:14
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mindenkit felpontoztam:))
2010. nov. 4. 18:09