Ez a két darab tört alak,hogy írható fel így egyszerűbben?


[link]


A fotón már egyszerűsítve van,csak a menetét nem tudom,hogy jött ki.



2024. aug. 7. 11:24
 1/8 anonim ***** válasza:
A számlálóban közös nevezőre hozol(3), ott összevonsz, majd a törtet osztod egész számmal.
2024. aug. 7. 11:27
 2/8 A kérdező kommentje:
Sajnos még nem értem,hogy például az elsőnél 5pi hogy jön ki,meg a 2pi-nek hogy kell a közös nevezőt.A nevezőben lévő 9-es meg 3*3 úgy jön ki?
2024. aug. 7. 11:51
 3/8 krwkco ***** válasza:

Az első példában a számlálót és a nevezőt is szorozni kell 3-mal. Ez nem változtatja a tört értékét. És utána a nevezőben összegezni.

És a másodikban is ugyanezt kell tenni.

2024. aug. 7. 12:45
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2024. aug. 7. 13:22
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha végképp nem megy akkor a casio FC 991 cex típusú számológépbe beírod és kiírja az egyszerűsített alakot.
2024. aug. 7. 13:50
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen már ott is beírtam,van casio számológépem.
2024. aug. 7. 14:38
 7/8 anonim ***** válasza:

Az elsőnél elvégzed a "3" nevező által kijelölt műveletet

-PI/(3*3)+2PI/3 aztán ezt a kettőt közös nevezőre hozod

-PI/(3*3)+2*3PI/(3*3) majd elvégzed a kivonást (2*3=6 és -1+6=5...)

5PI/(3*3) aztán a 3*3-at is elvégzed

5PI/9

2024. aug. 7. 14:58
 8/8 anonim ***** válasza:

A számlálóban ki tudod emelni pi-t.

Így lesz a számláló: π*(-1/3+2) = 5/3*π

A számláló nevezőjét le tudod vinni szorozni.

Így lesz a nevezőben 3*3 = 9 a számlálóban pedig 5π.

2024. aug. 18. 22:46