Új tanárhoz került a fiam és bukásra áll, villanyszerelő szeretne lenni, de a tanár rosszul magyaráz és egyszerűen hiába kérdezik, elmagyaráznátok ezt?


Előre köszönöm! Ha van időtök magyarázzátok el.


Egy 12 V üresjárási feszültségű 0,4 ohm belső ellenállású áramforrást egy 400 m távolságra lévő 85 ohm ellenállású fogyasztóval 2.26 mm átmérőjű vörösréz vezetékkel kötnek össze. A vörösréz fajlagos ellenállása 0.0175 ohm mm2/m.

Mekkora az áramforrás ill. A fogyasztó sarkain lévő feszültség?

Hány %-os feszültségveszteséget okoz a vezeték?



Valamint:


Egy 230 V feszültségre kapcsolt villanymotor hatásos teljesítménye Ph=2,5 kW.


Határozza meg a látszólagos teljesítményt és áramerősséget a meddő teljesítmény és áramerősséget, az impedanciát, valamint a motor helyettesítő R ohmos és Xt induktív ellenállás a cos(nem tudom milyen jel)= 0,85!

+Számítsa ki hogy hogyan változik meg a teljesítménytényező ha 1.2kVAr meddő teljesítményű fázisjavító kondenzátort építünk be.?



2024. máj. 29. 18:02
 1/8 krwkco ***** válasza:
75%
1. Ki kell számolni a vezeték ellenállását. Akkor az áramkör voltaképpen három sorba kapcsolt ellenállásból és egy ideális feszültségforrásból fog állni. A feszültség az ellenállásértékek arányában oszlik meg az ellenállások között.
2024. máj. 29. 19:20
 2/8 anonim ***** válasza:

Őszintén, az ilyen mire jó? Az 1. példa alapvető, elemi villamosságtani fogalmakról szól. Ohm törvénye, soros ellenállások, valóságos és ideális feszültségforrás, na és még a fajlagos ellenállással való számolás. Ebből semmit nem tud a srác? Ha ezt az egy példát bemagolja, akkor jobb lesz neki a következő példánál?

A 2. példánál bonyolultabb összefüggéseket kell alkalmazni. Ez sem tökéletes, de ki lehet belőle mazsolázni az alapokat:

[link]

Hogyan tanították ezen dolgok számítását? Szögfüggvényeket? Komplex számokat?

Van egy elméleti hiba is a 2. feladfatban. A világon általában a motor teljesítménye alatt a tengelyen leadott teljesítményt értik. Hatásost. Így a látszólagos teljesítményt meghatározni kell még a hatásfok is.

2024. máj. 29. 21:15
 3/8 anonim ***** válasza:
46%

Értem hogy az a szemét tanár rossz, nem tud magyarázni, bezzeg a gyereked egy született zseni aki mindent megtesz a jövője érsekében...


No de mégis annyi alapvető problémamegoldó készség sem szorult se beléd se a fiadba, hogy 1 perces Google keresgéléssel meg tudd oldani ezeket a teljesen triviális, alapvető feladatokat?


Megsúgom hogy ilyen kompetenciával, hogy önmagától képtelen fejlődni és a dolgoknak utána nézni, csak ül mint a birka és hallgatja amit oktatnak semmire nem fogja vinni, sosem lesz belőle jó szakember.

2024. máj. 29. 22:54
 4/8 anonim ***** válasza:
67%

Elsőre a 70-es években az Ipari Szakkönyvtár sorozatban kiadott Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan című könyvet ajánlanám tanulmányozni a fiatalembernek. Ettől persze a problémái egy héten belül nem oldódnak meg.

A könyv a neten megtalálható, pdf formátumban, én is onnan töltöttem le (gyűjtöm a régi szakkönyveket).

2024. máj. 30. 08:57
 5/8 anonim ***** válasza:
9%

Pont villanyszerelő akár lenni? Miért pont villanyszerelő akar lenni boldog boldogtalan?

Tényleg iszonyatos túlképzés van, jó szakemberek nem találnak itthon munkát akkor egy gyenge képességű kezdővel mi lesz?

2024. máj. 31. 06:41
 6/8 anonim ***** válasza:
41%
#5 van munka elég.
2024. máj. 31. 08:03
 7/8 anonim ***** válasza:
28%
Az ilyen prosztóságot nagyon rühellem, 5 napja kérdeztem rá a #2-ben részletekre a 2. feladathoz, aztán semmi válasz. Felteszi a kérdést, az ember jószándékúan hozzááll, de sosem jön vissza ide a kérdező.
2024. jún. 3. 08:38
 8/8 anonim ***** válasza:

1.kiszámolod a vezeték ellenállását(2 tizedesjegyre kerekítve):

A vörösréz vezeték ellenállását Ohm törvénye alapján számolhatjuk ki:

R(vezeték)=p*L/A ahol:

- p = 0,0175ohm*mmnégyzeten/m(vörösréz fajlagos ellenálása)

- L = 400m(ez a vezeték hossza)

- A = 3,14*(d/2)négyzeten = 3,14*(2,26/2)négyzeten = 4,01 mmnégyzeten -->ez lesz a vezeték keresztmetszete


vezeték ellenálása:

R(vezeték) = 0,0176 ohm*(400 m/4,01 mmnégyzeten) = 1,75 ohm


2 vezeték van(oda vissza áramlanak), az összes vezeték ellenálása tehát:

R(összes vezeték)= 2*1,75 ohm=3,5 ohm


2.áram kiszámítása az áramkörben:

R(forrás)+R(összes vezeték)+R(fogyasztó) = 0,4 ohm+3,5 ohm+ 85 ohm=88,9 ohm


Az áramforrás által szolgáltatott áram (Ohm törvénye alapján):

I = U(forrás)/R(teljes) = 12V/88,9 ohm = 0,135 A


3. feszültség a fogyasztó sarkain:

A fogyasztón átfolyó áram és a fogyasztó ellenállása alapján:

Ufogasztó = I*R(fogyasztó)=0,135A*3,5 ohm = 11,475 V


4.feszültség az áramforrás sarkain:

Az áramforrás belső ellenállása és az átfolyó áram alapján:

U(forrás) = U(forrás,üresjárat) - I*R(összes vezeték)=12 V - 0,135A*0,4 ohm = 11,946 V

5. vezeték okozta feszültségveszteség:

A vezeték ellenállása és az átfolyó áram alapján:

U(vezeték) = I * R(összes vezeték) = 0,135A*3,5 ohm = 0,473 V

A feszültségveszteség százalékos értéke:

U(vezeték)/U(forrás,üresjárat)*100%=0,473 V/12 V *100% = 3,94%


összefoglalva:

Az áramforrás sarkain lévő feszültség: 11.946 V

A fogyasztó sarkain lévő feszültség: 11,475 V

A vezeték okozta feszültségveszteség: 3,94%

2024. jún. 6. 11:31