Melyik lehet az a két pozitív egész szám, amelyek legnagyobb közös osztója 19-cel kisebb, a legkisebb közös többszörösénél?


2024. máj. 29. 08:30
 1/6 anonim ***** válasza:
5 és 4
2024. máj. 29. 08:32
 2/6 anonim ***** válasza:

[a,b]-(a,b)=19 => (a,b)|19 =>(a,b)=1 vagy (a,b)=19


Innen megy?

2024. máj. 29. 08:38
 3/6 anonim ***** válasza:

#1

Nincs más megoldás?

2024. máj. 29. 08:43
 4/6 anonim ***** válasza:

De van.

{1;20},{4;5},{19,38}

2024. máj. 29. 09:09
 5/6 anonim ***** válasza:
De, van, csak nekem hirtelen az az egy jutott eszembe.
2024. máj. 29. 09:39
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha (a;b)=1, akkor


[a;b] - 1 = 19, vagyis [a;b] = 20, így olyan két számot kell keresni, amelyre


(a;b) = 1 és [a;b] = 20


Van egy azonosság, ami tud itt nekünk segíteni;


(a;b) * [a;b] = a*b, esetünkben:


1*20 = a*b, vagyis 20 = a*b


Tehát két olyan pozitív egész szám kell nekünk, amelyek szorzata 20. Lehetséges megoldások: 1*20, 2*10, 4*5 (és ezek fordítottjai). Ezekre kell megnéznünk, hogy melyeknél teljesül, hogy a két szám legnagyobb közös osztója 1 és legkisebb közös többszörösük 20. A 2*10 nem jó, a másik kettő (és azok fordítottjai) igen.


Ha (a;b)=19, akkor


[a;b] - 19 = 19, amire [a;b] = 38


Itt is tudjuk az előbbi azonosságot használni;


19 * 38 = a*b, vagyis 722 = a*b


Itt is megtehetjük, hogy 722-nek összeszedjük az osztópárjait, viszont a helyzetünkön tudunk kicsit javítani; tekintve, hogy (a;b)=19, ezért a és b is osztható 19-cel, ezért az egyenletet osztjuk kétszer 19-cel, ekkor ezt kapjuk:


2 = (a/19) * (b/19)


A jobb áttekinthetőség kedvéért a két tört legyen c és d egészek:


2 = c*d


Tehát most két olyan szám kellene, amelyek szorzata 2, legnagyobb közös osztójuk 1 (mivel osztottuk a számokat 19-cel), de szerencsére túl sok lehetőség nincs, egyedül az 1*2, innen pedig a (19;38) számpárt kapjuk végeredményül.


Más megoldás nincs.

2024. máj. 29. 11:14