Kérlek segítsetek! Sajnos nem értem:(

Egy rézgyűrű átmérője 10°C hőmérsékleten 0,18m egy vasgömb átmérője 10°C-on 0,1805m. AlfaVas=1,2*10^-5°C, AlfaRéz=1,80*10^-5°C

Milyen hőmérsékletre kell melegíteni mindkét testet, hogy a gömb éppen átférjen a gyűrűn? A megoldás 475,54°C

A számolás érdekelne! Nagyon megköszönném ha leírnátok és lefényképeznétek nekem, vagy begépelitek. Nagyon hálás lennék! Előre is köszönöm!



2024. máj. 12. 11:46
 1/2 anonim ***** válasza:

Van ez a képletünk:


l = l0*(1+α*ΔT), ahol


l0 a kezdeti hossz,

l a változás utáni hossz,

α a lineáris őtágulási együttható,

ΔT pedig a hőváltozás.


Ebbe mindkét anyag adatait fel tudjuk vinni;


l(réz) = 0,18*(1 + 1,80*10^-5 * ΔT) (a hőváltozást nem tudjuk, ezért az marad ΔT)

l(vas) = 0,1805*(1 + 1,2*10^-5 * ΔT)


Nyilvánvaló okokból akkor fog pont átférni, hogyha l(réz)=l(vas), ezért ezt az egyenletet kell megoldanunk:


0,18*(1 + 1,80*10^-5 * ΔT) = 0,1805*(1 + 1,2*10^-5 * ΔT)


Ez egy mezei lineáris egyenlet, ami könnyedén megoldható, ennek megoldása ΔT =~ 465,55°


Az egyenlet ΔT-re ad megoldást, vagyis hogy mekkora legyen a HŐMÉRSÉKLET-VÁLTOZÁS, viszont a feladat a konkrét hőmérsékletet kérdezi, amiRE kell nekünk melegítenünk. Mivel kezdetben 10 °C volt, ezért 10+465,55 = 475,55°-ra kell melegítenünk őket, hogy átférjenek egymáson. Azt is ki tudjuk egyébként számolni (ellenőrzésként), hogy ezek ekkor milyen hosszúak lesznek, és őgy tudunk meggyőződni a számolás helyességéről, hogy a két átmérő közel azonos, de a kerekítés miatt a rézgyűrű átmérője "picit" nagyobb kell, hogy legyen.


Az 1 százados eltérés abból fakad, hogy a feladat megoldója rosszul kerekített.

2024. máj. 12. 12:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél:)
2024. máj. 12. 12:55