150×150 hogyan kell fejben számolni?

2024. ápr. 30. 16:59
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Leveszed az egy-egy nullát a végéről (majd a végén visszaadjuk), marad 15×15.

15 helyett célszerű előbb 10-zel, majd 5-tel szorozni a 15-öt, majd az eredményeket összeadni, hiszen 15×15 = 15×10 + 15×5.

15×10 – ehhez csak hozzá kell adni egy nullát: 150.

15×5 – ez meg nyilván a 15×10 fele, azaz 75.

Összeadva: 150+75 = 225.

Végül adjuk vissza az elején elvett két nullát: 22500.

Tehát 15×15=22.500

2024. ápr. 30. 17:07
 2/10 A kérdező kommentje:
És a 15×5 hogy lesz 75 ?
2024. ápr. 30. 17:15
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az 5 a 10-nek a fele, ezért ha valamit 5-tel szorzol, akkor fele annyit kapsz, mint ha 10-zel szoroznád. Az előző lépésben kiszámoltuk, mennyi 15×10, így az 5-tel szorzáskor már elég csak az előbbi szorzás eredményét elfelezni.
2024. ápr. 30. 17:26
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi
2024. ápr. 30. 20:06
 5/10 A kérdező kommentje:
25×5 hogyan alakul ?
2024. ápr. 30. 20:21
 6/10 A kérdező kommentje:
És a 867×357?
2024. máj. 1. 05:55
 7/10 anonim ***** válasza:
15000x1,5
2024. máj. 2. 11:36
 8/10 anonim ***** válasza:
86700x3,5 +7x867
2024. máj. 2. 11:38
 9/10 A kérdező kommentje:
Utolsó ezt nem értem
2024. máj. 2. 11:46
 10/10 anonim ***** válasza:
Tizedeseket arrébb teszed. Külön szedtem 867x350 + 867x7 és arrébb tettem a tizedest, könnyebb számolni és így lett 86700x3,5 + 867x7. Szerintem így kezelhető, akár fejben is számolható.
2024. máj. 2. 22:04