Honnan tudom egy szerves molekuláról, hogy milyen az alakja?

Figyelt kérdés

Szokott lenni ilyen térszerkezetre utaló kérdés ezekkel kapcsolatban, hogy döntsem el melyik lineáris, síkbeli és térbeli. Egyedül az etint értem, de a többit nem (mint pl, hogy a pentán vagy a toluol vagy az alkének) hogy ezt mi alapján határozom meg.

A ligandumokkal van ez kapcsolatban?

Ha valaki ehhez ért és esetleg tudna válaszolni azt nagyon megköszönném! :)



ápr. 1. 18:48
 1/3 Zcom09 ***** válasza:

Ez a pdf elég jól kifejti hogy mi alapján lehet megállapítani a kötésszögeket:

[link]


Bár ez a rendszer főleg szervetlen vegyületeknél hasznos. Szerves kémiában a központi atomot körülvevő atomokat nem hívjuk ligandumnak és igazán központi atom sincs, legalábbis úgy ahogy ez definiálja. De a nap végén szerves vegyületekre is használható.

A trükk az hogy minden szénatomnál meg kell nézni hogy milyen "ligandumai" vannak, és a többszörös kötéseket egynek venni.

Acetilén: C1-nek 1 kötés hidrogénnel és "1" a másik szénnel, azaz: AX2 lineáris. C2-nek ugyan az mint C1 tehát AX2 az is lineáris. Az egész molekula lineáris.

A pentán esetében kétféle szénatom lesz a lánc végén 3 H kötés, 1 C kötés, és láncban lévő 2 H kötés és 2 C kötés. Mind a kettő fajta AX4 lesz, ami tetraéder szerkezetet jelent.

A toluol esetében kicsit bonyolultabb. Ez a modell nem tud mit kezdeni delokalizált elektronokkal, így azokat sima kettős kötésekként kell értelmezni. Szóval a toluolból egyenlőre csak nézzük a benzolgyűrűt két fajta szénatom lesz benne. Az ami 1 H és 2 C (ugye a kettős kötés 1-nek vesszük), és egy darab ami 3 C kötést alakít ki, az mihez a metil csoport kapcsolódik. Ezek mind AX3-ak szóval síkháromszögben vannak. A benzolgyűrű síkban lesz és minden kötésszöge 120°. A metilcsoport pedig AX4 lesz, azaz tetraéder szerkezetű.


Ez elég bonyolultnak és erőltetettnek tűnik, mert ez a rendszer nem erre lett kitalálva, de az oktatási rendszer ezt választotta. Ha szeretnéd kitudom fejteni máshogyan is, egy hasonló rendszerrel amit direkt szerves anyagokhoz igazítottak, csak az használ pár olyan fogalmat ami kicsit több bevezetést igényel. Ha kell más segítség nyugodtan írj.

ápr. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
77%

lineáris, síkbeli és térbeli.


Lineáris: hármas CC kötés: acetilén és a hidrogének lecserélésével kapott vegyületek, ha a H atomot másik atomra cseréled.


Sík: kettős vagy delokalizált CC kötések, a többi résztvevő pedig atom, nem összetett funkciós csoport. Pl.: etilén, likopin, benzol


Térbeli: egyszeres CC kötések: tetraédereshez közeli kötésszögek, a molkeula a kötés mentén elfordulhat, mint egy Rubik-kígyó, nem szilárd állapotban ezt többnyire meg is teszi.

ápr. 2. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkét válaszolónak, sokat segítettetek most!!<3333
ápr. 2. 02:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!