Egy hivatalos levélben meg kell adni a hivatalnak a pontos jogszabályi hivatkozást, vagy elég arra hivatkozni, hogy "nem adhatunk tájékoztatást és nem biztosíthatunk iratbetekintést." Van erre előírás?
Nem feltétlenül. Három esetből csak kétszer.
Illetve akkor sem kötelező a levélben hivatkozniuk rá, csak akkor tudják megadni.
A jogban három típusú adat van:
1. Kötelezően kiadandó
2. Titkosítandó (vagy legalábbis nem kiadható)
3. Egyebek, amiről a jog nem rendelkezik.
Az első esetben nem lenne ilyen visszajelzés, így az kiesett, maradt az, hogy az adat nem kiadható, vagy a jog nem rendelkezik róla.
Ha az adat nem kiadható, akkor bár visszakérdezésre megadhatják a pontos jogszabályt, mi alapján nem adják ki, bár ez nem a kötelező tájékoztatás eleme.
Az egyetlen amire ezesetben figyelj, hogy e-mailben érdeklődj! Az "egyszerű" dolgozók az esetek 99%-ában nem tudják a jogszabályi hátteret, csak utasítást követnek, így az "ablakos" vagy telefonos ügyfélszolgálatos, nem fog tudni pontos jogszabályt adni.
Ha az adott információ nincs sem tiltva, sem kötelezően kiadandónak titulálva a jogban, akkor viszont az adott hivatali egység szervezeti döntése.
Ebben az esetben nincs jogszabály amire hivatkozhatnának, csak a szervezeti policy. De ebben az esetben se a sima ügyfélszolgálatost keresd, hanem írj hivatalos e-mailt.
1# "Hivatalos email" nem létezik, egy email nem vált ki joghatást
Kérdező kicsit bővebben? Elutasító végzésben benne kell legyen a jogszabályi hivatkozás (ha hivatal szempontjából nézem) de pl ha te egy email-t írtál, hogy "apám befizette a tartozást" akkor arra visszaírja hogy """közöd?"""
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!