Fizikások!! Valaki tud segíteni?


Mekkora sebességre gyorsul fel a Q=7*10−7C töltésű, m=10^−5

kg tömegű kezdetben nyugvó részecske a homogén E=1000 N/C elektromos térben s=0,4 m úton vákuumban? Válaszát m/s egységben adja meg! Kiszámoltam de m/s^2 az erdmény ebből hogy kell m/s csinálni? Bárhogy próbáltam nem jött ki az erdmény.


2024. márc. 14. 23:20
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A gyorsulás: a=Q·E/m

A megtett út: s=(v²−vo²)/2a

A feladat szerint vo=0, ezért: s=v²/2a

Ebből a sebesség: v=√(2sa)

2024. márc. 15. 00:39
 2/2 anonim ***** válasza:

Az adatok alapján felhasználva az F=ma (erő= tömeg*gyorsulás) képletet, először kiszámíthatjuk az elektromos erőt, amit a töltésre ható erővel kapcsolatba hozhatunk:


=

F=Q⋅E


Ahol

=

7

×

1

0

7

Q=7×10

−7

C a töltés,

=

1000

/

E=1000N/C az elektromos tér, így az elektromos erő:


=

(

7

×

1

0

7

)

×

(

1000

/

)

=

7

×

1

0

4

F=(7×10

−7

C)×(1000N/C)=7×10

−4

N


Most, hogy az erőt ismerjük, alkalmazhatjuk a

=

F=ma képletet:


=

F=ma


Ami átrendezve:


=

a=

m

F



Ahol

=

1

0

5

m=10

−5

kg a tömeg.


=

7

×

1

0

4

1

0

5

=

7

×

1

0

1

/

2

a=

10

−5

kg

7×10

−4

N

=7×10

1

m/s

2



Tehát a részecske gyorsulása

7

×

1

0

1

/

2

7×10

1

m/s

2

, ami egyenlő

70

/

2

70m/s

2

-vel. Azonban ez a gyorsulás érték még m/s^2-ben van. Ahhoz, hogy m/s-ben kapjuk meg a gyorsulást, ki kell számolnunk, milyen sebességre gyorsulna fel a részecske az adott idő alatt, majd pedig ezt hozzá kell adnunk a kezdeti sebességéhez.


A sebesség időbeni változása a következő képlet segítségével számolható ki, feltételezve, hogy a részecske kezdetben nyugvó állapotban van:


=

v=at


Ahol

v a sebesség,

a a gyorsulás,

t pedig az idő. Azonban mivel nincs megadva az idő, amíg a részecske az elektromos térben van, így nem tudjuk pontosan meghatározni a sebességet. Ha az időt megadnád, akkor pontosabb eredményt lehetne számolni.

2024. ápr. 17. 00:30