Ki tudná megoldani? 1 köbméter bután elégetésekor hány köbdeciméter sd.állapotú szén-dioxid gáz keletkezik? 350 g oktán elégéséhez hány köbméter normálállapotú oxigéngáz szükséges?


#kémia 10.o.
febr. 19. 08:14
 1/1 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatokban nem baj, ha nem látjuk át rögtön a megoldásmenetet, elindulunk a megadott adatokból arra amerre tudunk, és majd menet közben rájövünk, hogy a részeredményekkel hogyan kell tovább számolni.

Ugye tudjuk, hogy minden gáz 1 mólja standard állapotban (szobahőmérsékleten [25°C], légköri nyomáson [101300 Pa]) 24,5 dm^3. (Szigorúan szólva ez csak ideális gázokra igaz, ahol a részecskék térfogata elhanyagolható a közöttük lévő üres tér térfogatához, de ilyen feladatokban úgy tekintjük, hogy minden gáz az.)

Ebből tehát ki tudjuk számolni a bután anyagmennyiségét mólban:

1 m^3 = 1000 dm^3

n=V/Vm=1000 dm^3 / (24,5 dm^3/mol) = 40,82 mol.

Kell az égés egyenlete:

2 C4H10 + 13 O2 -> 8 CO2 + 10 H2O tehát a mólarányok:

2:13->8:10

Vagyis 2 mól bután elégetésekor 8 mól szén-dioxid keletkezik, ami 8/2=4-szer annyi, mint a bután anyagmennyisége.

Vagyis 40,82 mól butánból 4*40,82 mól = 163,27 mól szén-dioxid keletkezik.

Ez ugye forró, de ha lehűl szobahőmérsékletre, akkor a térfogata ennyi lesz:

V=n*Vm=163,27 mol * 24,5 dm^3/mol = 4000 dm^3

Tehát a válasz: 4000 dm^3 (ami 4 m^3) CO2 gáz keletkezik 1 m^3 bután elégetésekor standard állapotban.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. A másodikat már ez alapján meg tudod csinálni, vagy azt is vezessem le?

febr. 19. 21:06